Nawigacja

Aktualności

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych'' – Białystok, 1 marca 2020

O godz. 9:00 w dniu 1 marca 2020 r. w Białystoku rozpoczęły się wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych'' zorganizowane przez Wojewodę Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Dowódcę 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, Starostę Wysokomazowieckiego, Burmistrza Ciechanowca oraz Proboszcza Parafii Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

Na uroczystości, które rozpoczęły się na cmentarzu wojskowym przy ul. 11. Listopada przybyło liczne grono przedstawicieli władz samorządowych, instytucji kulturalnych, służb mundurowych oraz kombatantów.

Dla komunistów Żołnierze Wyklęci byli po wojnie najgroźniejszym wrogiem. Nie tylko walczyli o wolną Polskę niosąc śmierć wrogom Ojczyzny, nie tylko zwalczali kolaborantów, ale bronili też Polaków przed czerwonym terrorem NKWD i UB. Wierni słudzy Moskwy, zdrajcy Polski chcieli Ich zabić, wymazać z naszej narodowej pamięci. Naszych bohaterów zabijano w obławach, ubowskich zasadzkach, po sfingowanych procesach mordowano strzałem w tył głowy metodą katyńską. Potem, często pod osłoną nocy, w tajemnicy przed rodzinami, chowano Ich ciała w nieoznaczonych miejscach. A jednak to Żołnierzom Wyklętym historia przyznała rację. My Im przyznajemy rację. Ich postawa jest dziś dla nas wszystkich wielkim zobowiązaniem. Jest drogowskazem jak należy walczyć o Polskę, jak wzmacniać gmach Rzeczypospolitej

podkreślał w swoim przemówieniu dyrektor IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela.

Uroczystość na cmentarzu w Białymstoku zakończono salwą honorową i Apelem Pamięci.

do góry