Nawigacja

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” organizowane przez Oddział IPN w Białystoku – 28 lutego – 26 marca 2020

 odwoPROGRAM
 • 28 lutego 2020 r. Łomża

W Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji o godz. 10:00 odbędą się warsztaty skierowane do nauczycieli, w programie wykład Michała Ostapiuka pt. „O wolność ducha i wolność umysłu. Obraz żołnierzy odziemia niepodległościowego w źródłach i literaturze”.

 • 29 lutego 2020 r. Olsztyn

Na terenie strzelnicy Ligi Obrony Kraju w olsztyńskim Lesie Miejskim odbędą się Indywidualne Zawody Strzeleckie zorganizowane przez Delegaturę IPN w Olsztynie i LOK Olsztyn. Start godz. 10:00.

 • 1 marca 2020 r. Białystok – Ciechanowiec

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka połączone będą z uroczystością pogrzebową braci Lucjana i Zygmunta Marchelów – żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skazanych na śmierć 27 grudnia 1946 r. wyrokiem komunistycznego sądu doraźnego i tego samego dnia zamordowanych publicznie w Wojtkowicach-Glinnej.

W Białymstoku rozpoczną się o godz. 9:00 na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 listopada. W programie min. uroczyste złożenie kwiatów, Apel Poległych oraz salwa honorowa.

O godz. 18:00 patriotyczny koncert ,,Psalmy dla Niezłomnych” – występ chóru VIVA MUSICA z Suwałk, który odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, transmitowany zaś będzie na  żywo przez Polskie Radio Białystok. Wstęp tylko za wcześniejszym potwierdzeniem lub z zaproszeniem.

W Ciechanowcu o godz. 14:00 Msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. dr. Piotra Sawczuka biskupa drohiczyńskiego zostanie odprawiona w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. O godz. 15:00 przemarsz kolumny na cmentarz przy ul. Sienkiewicza, gdzie o godz. 15:45 odbędą się uroczystości pogrzebowe żołnierzy NZW – Lucjana i Zygmunta Marchelów.

 • 1 marca Białystok

O godz. 12:00 przedstawiciele IPN złożą kwiaty pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” (skwer Lecha i Marii Kaczyńskich - Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką).

 • 1 marca 2020 r. Goniądz

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej bohaterów Ziemi Goniądzkiej – mjr. Albina Potockiego, mjr. Mieczysława Potockiego i kpr. pchor. Dionizego Sosnowskiego rozpocznie się o godz. 12:00. W programie min. wykład Pawła Niziołka (IPN Białystok) pt. „Cena wolności - dramatyczne losy patriotów: Albina Potockiego, Mieczysława Potockiego i Dionizego Sosnowskiego”.

 • 2 marca 2020 r. Olsztyn

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Harcerską Organizację Podziemną ,,ISKRA”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie (ul. Puszkina 11), następnie kontynuowana będzie w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

 • 2 marca 2020 r. Klukowo

Wykład w Szkole Podstawowej w Klukowie Waldemara Tyszuka (OBEN IPN) pt. ,,Kazimierz Kamieński ps. Huzar i podziemie niepodległościowe w powiecie wysoko-mazowieckim”.

 • 3 marca 2020 r. Łomża

Gra miejska pt. ,,Łomża 1946" organizowana przez Odział IPN w Białymstoku przy współpracy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łomża pod honorowym patronatem prezydenta Łomży. Gra skierowana jest do uczniów szkół średnich. Start godz. 10:00.

 • 3 marca 2020 r. Siemiatycze

W ramach „Przystanku Historia” w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbędzie się wykład Karoliny Dobek i Patrycji Leszczyńskiej pt. „Panny Wyklęte – kobiety w polskim podziemiu niepodległościowym”.

 • 4 marca 2020 r. Łomża

W III LO w Łomży odbędzie się wykład Karoliny Dobek (OBEN IPN) pt. „Żołnierze Wyklęci – struktura i działalność polskiego podziemia antykomunistycznego”.

 • 5 marca 2020 r. Giżycko

W Bibliotece Publicznej w Giżycku odbędzie się wykład Karoliny Dobek (OBEN IPN) pt. „Żołnierze Wyklęci – struktura i działalność polskiego podziemia antykomunistycznego”.

 • 6 marca 2020 r. Białystok

W I LO w Białymstoku odbędzie się wykład Waldemara Tyszuka (OBEN IPN) pt. „Podziemie niepodległościowe na ziemi białostockiej i łomżyńskiej”.

 • 9 marca 2020 r. Olsztyn

O godz. 18:00 w siedzibie Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie wykład Michała Ostapiuka pt. „Podziemie niepodległościowe na Warmii i Mazurach”.


 •  

Kazimierz Kamieński „Huzar” (1919–1953)
oficer rezerwy WP, dowódca oddziałów AK, AKO i WiN, aresztowany wskutek kombinacji operacyjnej UB, skazany w procesie pokazowym na karę śmierci, wyrok wykonano

 

       

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” (1910–1951)
przedwojenny oficer WP, dowódca 5. Brygady Wileńskiej AK, zamordowany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w więzieniu mokotowskim

 

 

 

do góry