Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Harcerską Organizację Podziemną „ISKRA” – Olsztyn, 2 marca 2020

Członkowie i współpracownicy tej organizacji antykomunistycznej działali w Olsztynie od sierpnia 1949 roku do lutego 1950 roku. „Iskra” składała się z harcerzy i młodzieży z olsztyńskich szkół. Wielu z nich zostało aresztowanych przez Urząd Bezpieczeństwa i za swoje dążenie do wolnej Polski skazanych przez komunistyczny sąd na kary więzienia od roku do dożywocia.

2 marca 2020 r. na budynku Szkoły Podstawowej nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie, przy ul. Puszkina, została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca Harcerską Organizację Podziemną „ISKRA”. Na uroczystości zaprosili przede wszystkim olsztyńską młodzież prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wraz z warmińsko-mazurskim kuratorem oświaty Krzysztofem Markiem Nowackim.

– Oni mieli po kilkanaście, maksymalnie 20 lat. Rozpoczynali działalność, gdy nie było żadnej nadziei. Zostało rozbite podziemie antykomunistyczne, opozycja polityczna, represjonowany był Kościół, a Polska pozbawiona była wolności – mówił podczas uroczystości dr Jarosław Szarek, wskazując na warunki, w jakich młodzi ludzie decydowali się na realizację marzeń o wolnej Polsce, zakładając podziemne organizacje.

Prezes IPN podkreślał heroizm olsztyńskich harcerzy: – W czasach komunistycznych, w tych najczarniejszych latach (...) polska młodzież nie pogodziła się z niewolą. Tutaj w Olsztynie kilkudziesięciu młodych ludzi zawiązało Harcerską Organizację Podziemną, która była sprzeciwem wobec niewoli i sowietyzacji Polski – powiedział.

Nawiązał też do czasów współczesnych, formułując ideę upamiętniania konspiracyjnych antykomunistycznych organizacji młodzieżowych: – Dzielną i niepokorną młodzież z organizacji „Iskra” upamiętniamy na frontonie szkoły po to, by pokolenie wolnych, młodych Polaków było opiekunem tej historii, kolejnym ogniwem przenoszącym w przyszłość ideały wolnej i niepodległej Polski – powiedział prezes IPN.

Tablicę odsłonili prezes IPN dr Jarosław Szarek wraz z wicewojewodą warmińsko-mazurskim Sławomirem Sadowskim. Uczestnicy uroczystości wysłuchali także prelekcji Małgorzaty Siergiej na temat Harcerskiej Organizacji Podziemnej „Iskra” oraz obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 13.

Zobacz także: IPN upamiętnia członków konspiracyjnych organizacji młodzieżowych

 

 

                         
 
  

 

 

do góry