Nawigacja

Aktualności

Spotkanie promujące najnowszą tekę edukacyjną pt. „Policja Państwowa 1919-1939” – Białystok, 10 marca 2020 (ODWOŁANE)

Zimą, 26 lutego 1925 r., w II Rzeczypospolitej powołana do życia została Policja Kobieca. O dużej odpowiedzialności, jaka ciążyła na policjantkach świadczy fakt, że przechodziły one specjalne kursy i szkolenia, odmienne od tych realizowanych przez męską część policji. Miały one przygotować „kobiety w granatowych mundurach” na walkę z nierządem i przestępczością nieletnich oraz z handlem dziećmi i kobietami. Pomimo, że w całej Polsce funkcjonariuszek było niewiele, zajmowały się istotną kwestią, czyli organizowaniem domów poprawczych dla „wykolejonej” młodzieży oraz tymczasowymi ośrodkami opiekuńczymi, gdzie trafiały dzieci bez rodziców. Rola kobiet w Policji Państwowej jest nie do przecenienia. To właśnie ich opiece podlegała najbardziej bezbronna część społeczeństwa, czyli kobiety i dzieci.

W związku z obchodami 95. rocznicy powstania Policji Kobiecej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku oraz Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku 10 marca 2020 r. o godzinie 11:00 organizuje spotkanie skierowane do nauczycieli historii i WOSu, na którym zostanie wygłoszony wykład Krzysztofa Kierskiego oraz zaprezentowana najnowsza teka edukacyjna przygotowana przez Delegaturę IPN w Olsztynie pt. Policja Państwowa 1919-1939. Obecność prosimy potwierdzić do 5 marca 2020 r. pod numerem tel.: 505 103 009.

Ze wstępu teki:

Przypadający na rok 2019 jubileusz stulecia powstania Policji Państwowej skłonił nas do opracowania nowej teki edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej, traktującej o historii jednej z najważniejszych formacji stojących na straży bezpieczeństwa II Rzeczypospolitej. Autorzy za cel główny postawili sobie chęć ukazania obrazu przedwojennej Polski przez pryzmat funkcjonujących w jej realiach struktur policyjnych.

do góry