Nawigacja

Aktualności

Indywidualne Zawody Strzeleckie z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych’’ – Olsztyn, 29 lutego 2020

29 lutego 2020 r., w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych’’, na terenie strzelnicy LOK w olsztyńskim Lesie Miejskim odbyła się II edycja Indywidualnych Zawodów Strzeleckich. Zawody zostały otwarte przez prezesa Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK w Olsztynie Ryszarda Gadzińskiego, naczelnika Delegatury IPN w Olsztynie dr. Pawła P. Warota oraz dyrektora Biura Warmińsko-Mazurskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK w Olsztynie ppłk. rez. Andrzeja Zubę.

Spotkanie było znakomitą okazją, by opowiedzieć młodzieży historię żołnierzy powstania antykomunistycznego z lat 1944-1953 oraz przedstawić realizowane przez IPN w tym zakresie zadania naukowe, edukacyjne, poszukiwawcze itp.

W części sportowej uczestnicy rywalizowali w trzech konkurencjach: pistolet Glock 17, karabinek kbk AKM oraz dwubój. W zmaganiach uczestniczyło ponad 70 osób, m.in. z Olsztyna, Kętrzyna, Elbląga, Szczytna w różnym wieku i o zróżnicowanym poziomie doświadczenia. Obok młodzieży z klas mundurowych udział wzięli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, przedstawiciele LOK, jak i cywile. Rywalizację podjął m.in. naczelnik olsztyńskiej Delegatury IPN. Klasyfikacja zawodów przedstawia się następująco.

Strzelanie z pistoletu Glock 17:

I miejsce - Klaudia Szczerbik,

II miejsce - Mirosław Kurenda,

III miejsce Patryk Szymański.

Karabinek kbk AKM:

I miejsce – Łukasz Miłek,

II miejsce – Dariusz Kaczyński,

III miejsce – Piotr Barański.

W dwuboju najlepszym okazał się Patryk Szymański, przed Stanisławem Mikulskim, i Dariuszem Kaczyńskim.

Zwycięzcom wręczono dyplomy, puchary, medale oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy, książki, repliki ryngrafów ,,Żołnierzy Wyklętych’’ oraz płyty CD z audycjami poświęconymi losom polskim generałów po 1945 roku. Zawody przebiegły w miłej i sportowej atmosferze.

Organizatorem wydarzenia były Delegatura IPN w Olsztynie i Liga Obrony Kraju. Zawody cieszyły się zainteresowaniem mediów, w tym TVP Olsztyn oraz PR Olsztyn. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie.

Relacja w mediach:

http://https://ro.com.pl/w-regionie-trwaja-uroczystosci-ku-czci-zolnierzy-wykletych-narodowy-dzien-pamieci-obchodzimy-od-2011-roku/01495238

do góry