Nawigacja

Aktualności

„Przystanek Historia” w Polskim Radiu – 22 stycznia 2020

Audycja została wyemitowana w środę 22 stycznia, w Programie I Polskiego Radia, o godz. 19.07

W 2020 roku Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej kontynuują cykl audycji poświęconych ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w wieku XX oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli.

Głównym tematem pierwszego w tym roku odcinka były rzeźby Samuela Willenberga, uciekiniera i świadka niemieckich zbrodni w niemieckim obozie zagłady w Treblince. Prace Willenberga zostały sprowadzone do Warszawy przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach współpracy z wdową po artyście Krystyną Willenberg. Wernisaż wystawy rzeźb odbędzie się 28 stycznia.

Podczas audycji przypomnielismy historię rodziny Willenbergów i zwrócilismy uwagę na interesujące przedsięwzięcia realizowane w ramach Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. O tym opowiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

– W Instytucie Pamięci Narodowej niemal każdego dnia ocieramy się o historie niezwykle poruszające, ale ta jest szczególna. Rzeźby Willenberga są ilustracją jego życia w Treblince, z której cudownie uciekł, ale z pewną misją, którą otrzymał od współwięźniów – mówił na antenie Programu I Polskiego Radia prezes IPN.

Samuel Willenberg zaczął rzeźbić w wieku 77 lat. Powstały dzieła niezwykłe opisujące fotograficzny obraz tego, co się działo w Treblince.

– Ten autentyzm, głębia doświadczenia jest tutaj ogromna. Obok tych rzeźb nie można przejść obojętnie. Większość z nich to historie, które się zdarzyły. Te rzeźby mają imiona i nazwiska – podkreślił dr Jarosław Szarek.

Od 29 stycznia 2020 rzeźby Samuela Willenberga będzie można obejrzeć w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, a następnie odwiedzą jeszcze Białystok, Częstochowę, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin i Szczecin.

Ponadto w audycji: 

  • jak opisywano zniewolenie Polski przez Związek Sowiecki w propagandzie komunistycznej w latach 1944-1945? Co przyniosły operacje wojsk sowieckich w roku 1945? O tym mówił dr Maciej Korkuć z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie
  • o publikacji Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej w opracowaniu Aleksandry Namysło i Martyny Grądzkiej-Rejak
  • zapowiedzi najciekawszych wydarzeń organizowanych przez IPN (w tym: zapowiedź artykułów na portalu przystanekhistoria.pl, dyskusja w Koszalinie poświęcona ofiarom stanu wojennego „Janek. Pamiętamy! – pamięci Janka Stawisińskiego)
  • Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju – Oświęcim – Gliwice, 28 stycznia 2020
  • dyskusja wokół publikacji Wojciecha Muszyńskiego „Białe Legiony przeciwko bolszewikom. Polskie formacje w Rosji 1918–1920” – Warszawa, 22 stycznia 2020
  • o spotkaniu „W służbie dla prawdy. Wspomnienie o Zbigniewie Nawrockim (1959–2017)”

Audycja „Przystanek Historia” została wyemitowana w środę (22.01) o godz. 19.07 na antenie Polskiego Radia Pr. I (link do audycji).

Poprzednia audycja:

do góry