Nawigacja

Aktualności

V Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”

Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

Temat Festiwalu stanowią pieśni i wydarzenia umiejscowione w kontekście II Wojny Światowej oraz dekady po jej zakończeniu.

Projekt ten stanowi doskonałe interaktywne narzędzie, zachęcające młodych ludzi do pogłębiania swojej wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Dla ostatnich żyjących kombatantów - świadków tamtych dni, stanowi doskonałą okazję do przekazania testamentu Polskiego Państwa Podziemnego i etosu Armii Krajowej młodemu pokoleniu.

Festiwal składa się z dwóch etapów: przesłuchaniach wojewódzkich oraz eliminacji na szczeblu ogólnopolskim.

W konkursie mogą wziąć udział soliści, zespoły do ośmiu osób i chóry powyżej ośmiu osób w czterech kategoriach wiekowych. W etapie regionalnym uczestnicy zobowiązani są do wykonania dwóch dowolnych utworów patriotycznych, partyzanckich lub obozowych  związanych z historią Polski. Każdy z uczestników może ponadto zaprezentować trzeci utwór Na znojną walkę Henryka Rasiewicza „Kima”.

Kategorie wiekowe:

  1. Soliści Maluchy 6-9 lat

  2. Soliści Dzieci 10-13

  3. Soliści Młodzież 14-18

  4. Soliści Open 19+ i dorośli

  5. Zespoły do 8 osób wszystkie kategorie wiekowe

  6. Zespoły i chóry powyżej 8 osób wszystkie kategorie wiekowe

Finał każdej edycji odbywa się w Krakowie, zazwyczaj jest to drugi tydzień listopada. Przesłuchania finałowe trwają 3 dni i zakończone są uroczystym koncertem laureatów.

Eliminacje wojewódzkie przeprowadzone będą w październiku. Do 1 października przyjmowane są zgłoszenia do konkursu. Następnie zostanie ustalony termin przesłuchań. W przypadku Dyneburga zostanie powołane dwuosobowe Jury: pracownik IPN w Białymstoku oraz wybrana osoba z Dyneburga, najlepiej posiadająca wykształcenie muzyczne.

Podczas gali finałowej organizatorzy przewidują następujące nagrody:

GRAND PRIX

2 000 PLN - Fundacja ARMII KRAJOWEJ W LONDYNIE

MAŁE GRAND PRIX STOWARZYSZENIA PASSIONART

Zaproszenie do udziału w Koncercie Galowym Festiwalu Wolnej i Niezawisłej - Audytorium Maximum UJ z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry PASSIONART

NAGRODY RZECZOWE i KSIĄŻKOWE ZA I, II i III MIEJSCE W KAŻDEJ KATEGORII NA ETAPIE PRZESŁUCHAŃ WOJEWÓDZKICH I FINAŁOWYCH

WYRÓŻNIENIA I NAGRODY SPECJALNE

 

do góry