Nawigacja

Aktualności

81. rocznica śmierci Romana Dmowskiego – Drozdowo, 2 stycznia 2020

81 lat temu, 2. stycznia 1939 r. w dworze rodziny Lutosławskich w Drozdowie zmarł Roman Dmowski (1864 -1939). Twórca Stronnictwa Narodowego jest jednym z ojców odrodzenia się Polski w 1918 roku. Wraz z Ignacym Paderewskim prowadził pertraktacje z mocarstwami zachodnimi na kończącej I wojnę światową Konferencji Pokojowej w Paryżu.

Uroczystości rocznicowe śmierci jednego z najwybitniejszych Polaków przełomu XIX i XX wieku zorganizowali działacze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przy wsparciu samorządów gminy Piątnica, powiatu łomżyńskiego i województwa podlaskiego. 

W uroczystościach zorganizowanych w 81. rocznicę śmierci Dmowskiego w Drozdowie uczestniczyło około 50 osób.  Wśród oddających Mu hołd byli m.in. poseł Lech Kołakowski, wicemarszałek Marek Olbryś, wicestarosta Maria Dziekońska, wójt Artur Wierzbowski czy profesor Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.

Drozdowo w życiu Romana Dmowskiego pojawiło się w wyniku znajomości z prof. Wincentym Lutosławskim, synem drozdowskiego dziedzica. Po raz pierwszy gościł w Drozdowie w 1911 r. jako ojciec chrzestny córki Marii Lutosławskiej i swojego współpracownika Mieczysława Niklewicza. Po raz kolejny pojawił się  tam w lipcu 1920 r. i na początku stycznia 1924 r. W tym drugim przypadku jego przyjazd związany był z pogrzebem ks. Kazimierza Lutosławskiego. 
Na dłużej trafił Dmowski do dworu w Drozdowie 18 czerwca 1938 r., gdzie ze względu na zły stan zdrowia przywiozła go Maria Niklewiczowa. Roman Dmowski zmarł tu 2 stycznia 1939 roku, mając 75 lat. 

Zdjęcia i materiał dzięki uprzejmości portalu 4lomza.pl

do góry