Nawigacja

Aktualności

XXIX Zlot ,,Jaworzniaków” - Pułtusk, 10 września 2019

10 września w Pułtusku odbył się XXIX Zlot ,,Jaworzniaków” - Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 – 1956. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w bazylice, po której uczestnicy przemaszerowali na teren Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku. Tam złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą uczniów – członków grupy operacyjnej AK, skazanych w kwietniu 1949 r. na karę więzienia za działalność niepodległościową.

Główna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej szkoły. Podczas spotkania Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dr Paweł Warot – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku, który dziękując ,,Jaworzniakom” powiedział:

Szanowni Państwo, to dzięki Wam, dzięki Waszemu oporowi, który trwał w latach 40. i 50., nie staliśmy się kolejną sowiecką republiką i w konsekwencji możemy dziś cieszyć się wolnością. Państwo jesteście dla nas bohaterami naszej suwerenności. Bez Waszej wierności zasadom, bez wierności Ojczyźnie nie bylibyśmy dziś wolni.

Po części oficjalnej odbył się koncert orkiestry wojskowej.

do góry