Nawigacja

Aktualności

Obchody 72. rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki – Suchowola, 14 września 2019

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki im. Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki „Piosenką zło zwyciężaj"

Coroczne obchody urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki rozpoczęły się uroczystym złożeniem kwiatów pod pomnikiem w centrum Suchowoli. Na uroczystość licznie przybyli: mieszkańcy miasta - nierzadko koledzy ze szkolnej ławy księdza. Swoją obecnością wydarzenie zaszczycił minister Jarosław Zieliński oraz władze samorządowe, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych.

W kolejnej części obchodów urodzin księdza odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity białostockiego dr. Tadeusza Wojdy w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suchowoli. Po mszy uczestnicy udali się do parku miejskiego, gdzie nastąpiło rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu piosenki im. ks. Jerzego Popiełuszki "Piosenką zło zwyciężaj", którego głównym organizatorem jest białostocki oddział IPN. W etapie finałowym wyłoniono trzy wokalistki w dwóch kategoriach wiekowych. Nagrodę główną przyznano w kategorii młodzież (14-18 l.) Agacie Daniłowicz z Wasilkowa oraz Alinie Obuchowicz z Dąbrowy Białostockiej, a w kategorii starsza młodzież (powyżej od 18 roku życia) nagrodę główną przyznano Zuzannie Dworakowskiej.

W czasie uroczystości uczestnicy mogli obejrzeć trzy wystawy przygotowane przez Instytutu Pamięci Narodowej, a poświęcone błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce: "Tak się to wszystko zaczęło ....", "Zdawało się im, że go unicestwili, a to On przeszedł do nieśmiertelności" oraz "Sługa Boży. Ksiądz Jerzy Popiełuszko" .

Relacje z uroczystości w mediach:

https://bialystok.tvp.pl/44396268/14092019-godz-1830

Poniżej przybliżamy sylwetki finalistek.

Zuzanna Dworakowska jest niezwykle utalentowaną „młodą artystką”.  Od wielu lat uczęszcza na zajęcia muzyczne. Stale rozwija swój warsztat wokalny. Bierze czynny udział w przeglądach, konkursach i festiwalach wokalnych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim odnosząc w nich sukcesy. Szczególnie upodobała sobie repertuar muzyki religijnej i patriotycznej, który chętnie prezentuje. Bierze również udział w konkursach plastycznych. Była czterokrotną laureatką I stopnia Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno- Historycznego „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Katyńskie w Warszawie, gdzie nagrodą był wyjazd zagraniczny. Zuzanna była trzykrotną Stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego, dwukrotną Stypendystką Prezydenta Miasta Białegostoku i trzykrotną Stypendystką Burmistrza Łap. Ceni i promuje dziedzictwo kulturalno- historyczne regionu i kraju.

Agata Daniłowicz to piętnastoletnia absolwentka Gimnazjum Nr 1 im ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie. Śpiewanie to jej hobby. Kształci się wokalnie pod kierunkiem Marcina Ozgi. Swoją pasję muzyczną realizuje śpiewając w scholii działającej przy Parafii NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie oraz uświetniając liczne imprezy. Uczestniczy też w festiwalach i konkursach wokalnych odnosząc wiele sukcesów m.in Grand Prix na Festiwalu Piosenki Legionowej i Patriotycznej Złoto na Ogólnopolskim Festiwalu Supraskie Paschalia II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Podlaska Nuta III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Agnieszki Osieckiej w Kętrzynie. Jest stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2017.

Alina Obuchowicz to szesnastoletnia absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej Interesuje się muzyką od czasów przedszkola. Jej pasją jest gra na gitarze, ukulele, a także śpiew. Swoje zdolności wokalne szlifuje również grając i śpiewając ze scholą parafialną. Bierze udział w wielu konkursach, dzięki czemu nabiera doświadczenia muzycznego. Angażuje się w życie szkoły biorąc udział w apelach i przedstawieniach. W 2018 r. zajęła III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej w Dąbrowie Białostockiej.

do góry