Nawigacja

Aktualności

XI Podlaski Rajd Pieszy Śladami 5. i 6. Brygady Wileńskiej – Osmola, 23–28 sierpnia 2019

28 sierpnia zakończył się jedenasty Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5. i 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Pięciodniowe zmagania zgromadziły uczestników z całej Polski. Przemierzali oni trasy związane z historią podlaskich partyzantów.

W dniach 23-28 sierpnia 2019 r. odbywał się XI Podlaski Rajd Śladami Żołnierzy 5. i 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Przez kilka dni uczestnicy z różnych stron Polski maszerowali drogami Podlasia odwiedzając miejsca związane z pobytem tu żołnierzy podziemia niepodległościowego. Miodusy Pokrzywne, Perlejewo, Boćki, Osmola – to tylko kilka punktów na rajdowej mapie. Baza Rajdu mieściła się w historycznym miejscu – gospodarstwie „Pustelnia Sękalik” w Osmoli, gdzie wielokrotnie bywali żołnierze 5. i 6. Brygady Wileńskiej AK. Także w tym miejscu opatrywano rannego żołnierza. Wielokrotnie bywał tu również ks. Godlewski – kapelan 5. Brygady.

W czasie marszu młodzi ludzie zbierali relacje, odwiedzali miejsca pochówku żołnierzy 5. i 6. Wileńskiej Brygady AK. W niedzielę rozegrana została gra terenowa przygotowana przez Martę Chmielińską - pracownika białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wykłady dotyczące partyzantki niepodległościowej przygotował i wygłosił Michał Ostapiuk – pracownik Delegatury IPN w Olsztynie. Ze względu na przypadającą w tym roku 70. rocznicę śmierci Władysława Łukasiuka „Młota” uczestnicy odwiedzili miejsce śmierci dowódcy 6. Brygady i wysłuchali opowieści o okolicznościach tego wydarzenia. Gościem specjalnym Rajdu był nim Marek Franczak, syn Józefa Franczaka „ Lalusia”, ostatniego żołnierza podziemia niepodległościowego.

Ponadto podczas Rajdu Marta Chmielińska przeprowadziła warsztaty, na których powstały patriotyczne zakładki do książek. Następnym elementem wydarzenia był turniej gier historycznych IPN, podczas którego uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu historii naszego kraju. Jednym z zadań rajdowych było wymyślenie przez uczestników gry planszowej. Powstały trzy takie gry, które po opracowaniu postaramy się przygotować do rozgrywek na przyszły rok.

Organizatorem Rajdu było Stowarzyszenie Kulturalne „A La Longue”, Oddział IPN w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Rajd odbywa się cyklicznie co roku, następna edycja już w sierpniu 2020 r. Szczegóły zostaną wcześniej zamieszczone na stronie IPN.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!

 

do góry