Nawigacja

Aktualności

IPN na Cieszanów Rock Festiwal 2019 – Cieszanów, 15–17 sierpnia 2019

  • IPN na Cieszanów Rock Festiwal 2019
  • IPN na Cieszanów Rock Festiwal 2019
  • IPN na Cieszanów Rock Festiwal 2019

Cieszanów Rock Festiwal 2019 to największy festiwal rockowy w południowo-wschodniej Polsce. Imprezie towarzyszą liczne wydarzenia. W strefie kulturalno-edukacyjnej od szeregu lat swoje stoisko prezentuje Instytut Pamięci Narodowej.

W czwartek (15 sierpnia) goście będą mogli posłuchać m.in. o poradnikach motoryzacyjnych Adama Słodowego. Periodyki, które ukazywały się w stutysięcznych nakładach są przyczynkiem do szerszej dyskusji o czytelnictwie, majsterkowaniu i szeroko pojętej kulturze PRL-u. Niewątpliwie były to zjawiska masowe. Czy władza ludowa zrobiła z nich narzędzie propagandy? Co kierowca amator powinien wiedzieć o naprawie samochodu? Na te i wiele innych zagadnień porozmawiamy w  „Spichlerzu”. Początek spotkania o godz. 16:00.

Piątkowe (16 sierpnia) spotkanie zdominuje muzyka „trzeciego obiegu”. Co to takiego? Kto tworzył scenę alternatywną w Białymstoku w schyłkowym PRL-u? Kasprzaki, kasety, ziny, koncerty, festiwale, przeglądy, cenzura, podsłuchy, sprawy operacyjne… to wszystko w „Spichlerzu” od godz. 13:00.

W sobotę (17 sierpnia) skupimy się na tematach ekologicznych. Gdy w Warszawie toczyły się obrady „okrągłego stołu”, w Białymstoku doszło do bardzo niebezpiecznego incydentu. Przejeżdżający przez centrum miasta pociąg wykoleił się. Z nasypu potoczyły się cysterny wypełnione śmiertelnie niebezpiecznym chlorem. Na szczęście nie doszło do rozszczelnienia zbiorników…

Dla ówczesnych mieszkańców, analogia do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu wydawała się oczywista. Kto wpuścił składy z trucizną do miasta? Dlaczego doszło do katastrofy? Czy Białystok był przygotowany na walkę ze skażeniem? Jaka była polityka informacyjna władz? Procedury, protesty, ludzie, media. O faktach i mitach jakimi obrosło wydarzenie z 9 marca 1989 r., w „Spichlerzu” od godz. 15:00.

do góry