Nawigacja

Aktualności

1 sierpnia na Warmii i Mazurach – obchody w Dąbrównie i Olsztynie

Wczesnym popołudniem w Dąbrównie nieopodal Ostródy rozpoczęły się Wojewódzkie Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowane pod honorowym patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, ZK RPiBWP w Ostródzie i Delegatury IPN w Olsztynie, reprezentowanej w tym dniu przez naczelnika dr. hab. Karola Sacewicza oraz pracowników pionów naukowego i edukacyjnego: Michała Ostapiuka, Krzysztofa Kierskiego i Sebastiana Nowakowskiego. 

Tuż po Mszy św. i oddaniu hołdu Powstańcom w Godzinę "W", zebrani goście przenieśli się do Gminnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego, gdzie wygłoszono okolicznościowe prelekcje historyczne, mianowicie: "Plan Burza i geneza Powstania Warszawskiego" (dr hab. K. Sacewicz) oraz "Por. Jan Rodowicz >>Anoda<< - tragiczne losy powstańca warszawskiego" (M. Ostapiuk). Zwieńczeniem uroczystości były występy artystyczne i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Naczelnik Delegatury IPN wręczył również nagrody laureatom konkursu plastycznego, poruszającego tematykę Powstania Warszawskiego. 

W Olsztynie mieszkańcy zgromadzili się pod pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego, gdzie pamięć o żołnierzach i cywilach walczącej stolicy przypomniana została w okolicznościowych przemówieniach, po których nastąpiło tradycyjne składanie kwiatów i zapalenie zniczy. Delegaturę IPN reprezentował Dawid Zagził. 

do góry