Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z hm. Tatianą Jasińską – Białystok, 1 sierpnia 2019

Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku, ZHP Chorągwi Białostockiej oraz Muzeum Wojska w Białymstoku w dniu 1 sierpnia o godz. 15:30 w siedzibie muzeum odbyło się spotkanie z hm. Tatianą Jasińską - sanitariuszką z Powstania Warszawskiego. Tatiana Jasińska podzieliła się z obecnymi harcerzami swoimi wspomnieniami z okresu II wojny światowej.

Wszystkim obecnym dziękujemy za udział!

Hm. Tatiana Jasińska urodziła się w Białymstoku w 1924 r. Wyjechała do Warszawy w obawie przed aresztowaniem (przez wzgląd na kontakty, jakie utrzymywała z członkami podziemia niepodległościowego). Do stolicy konwojował ją dowódca placówki Bojary - Jan Andrzejewski ps. „Czarny” . W czasie powstania pomagała pielęgniarkom w szpitalu. „Nie byłam żadną bohaterką” mówi o sobie „robiłam rzeczy, które były w moich możliwościach”. Jej brat Donat Czerewacz walczył w zgrupowaniu „Parasol”. Jest autorem słów znanej piosenki powstańczej „Zośka”.

Wcześniej pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN rozdawali mieszkańcom miasta pocztówki (przygotowane wg. projektu Delegatury IPN w Olsztynie) oraz gazetę – jednodniówkę (wydaną przez Wojskowy Instytut Wydawniczy) upamiętniające 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Krótka relacja filmowa ze spotkania:

http://www.facebook.com/IPN.Bialystok/videos/415684119040448/

do góry