W ramach realizowanych samodzielnie projektów uczestnicy wybierają policjanta godnego upamiętnienia i wykonują 3 zadania:
-
PREZENTACJA POLICJANTA – opracowują biogram postaci i przygotowują krótki film (1,5–3 min) prezentujący jego służbę na rzecz Państwa Polskiego.
-
OPIS MIEJSCA/MIEJSC PAMIĘCI – odnajdują w swojej okolicy i opisują miejsce/miejsca pamięci związane z wybraną postacią.
-
ŻYWA LEKCJA HISTORII – przygotowują i przeprowadzają „żywą lekcję historii” dla dowolnej grupy (grup), której uczestnicy będą mieli możliwość poznania historii związanej z postacią policjanta oraz miejscem/miejscami pamięci. W lekcji musi uczestniczyć minimum 20 osób (młodzieży, dorosłych) spoza szkoły uczestników projektu.
Do oceny zostały przesłane 42 prace, nad którymi obradowała komisja jurorska w składzie: Karolina Kolbuszewska (IPN), Zbigniew Bartosiak (KGP) i Mirosław Jabłoński (IPN). Nagrodą I stopnia zostało wyróżnionych 12 zespołów, nagrodą II stopnia – 11, dodatkowo 2 zespoły otrzymały wyróżnienie (kolejność alfabetyczna wg miasta).
Laureaci I stopnia wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym, na którego trasie znajdą się m.in. Mińsk, Katyń, Miednoje (gdzie 2 września 2019 będą uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach), Wilno.
Laureaci II stopnia jesienią 2019 r. wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanym dniu w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe w postaci publikacji IPN.
Laureaci I stopnia
Nagroda: wyjazd edukacyjny do Miednoje
Nazwa szkoły |
Opiekun |
Uczeń |
Uczeń |
Uczeń |
Upamiętniony |
Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych, im. gen. Władysława Andersa w Chełmie |
Mariusz Rozwód |
Natalia Siemczuk |
Weronika Szpunar |
Natalia Kosmowska |
Bolesław Rybczyński vel Skowroński |
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach |
Renata Bielecka |
Sandra Dudek |
Natalia Winiarska |
Natalia Kamińska |
Stanisław Zając |
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach |
Renata Bielecka |
Marta Pasek |
Aleksandra Bębenek |
Przemysław Siarzyński |
asp. PP Jan Abramczyk |
Katolickie Liceum św. Tomasza z Akwinu w Gorzowie Wielkopolskim |
Ewa Thel |
Aleksandra Malara |
Maciej Dziekoła |
Wojciech Juszkiewicz |
Bronisław Marchlewicz |
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Jarocinie |
Agnieszka Zaworska |
Wiktoria Jakubowska |
Hanna Ewa Skowron |
Kacper Robert Urbaniak |
Stanislaw Jóźwiak |
Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach |
Paweł Raczyński |
Magdalena Mazur |
Aleksandra Jedlińska |
Karolina Ulman |
Marian Gorgoniusz Borzęcki |
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach |
Ewa Śmietana |
Julia Jasionowicz |
Klaudia Dubiel |
Adam Piątkowski |
Kazimierz Ludwik Ogorzałek |
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach |
Renata Makara |
Adriana Rak |
Aleksandra Bober |
Ilona Szymańska |
Stanisław Stanek |
Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu |
Krzysztof Tekiel |
Aneta Jarosz |
Aleksandra Skubisz |
|
Stanisław Piłat |
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. gen Władysława Sikorskiego w Stalowej Woli |
Grzegorz Gadomski |
Daniel Zieliński |
Laura Urbanik |
Julia Łebek |
Władysław Cieśla |
Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Tyczynie |
Małgorzata Sochacka |
Beata Brożbar |
Zuzanna Matyasz |
Wiktor Lew |
Jan Ozimek |
Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Tyczynie |
Małgorzata Sochacka |
Aleksandra Jacyk |
Adrian Knap |
Dawid Stec |
Bolesław Respond |
Laureaci II stopnia
Nagroda: dzień w Szkole Policji
Nazwa szkoły |
Opiekun |
Uczeń |
Uczeń |
Uczeń |
Upamiętniony |
I Liceum Ogólnokształcącego CN-B w Białymstoku |
Alicja Tomaszuk |
Agata Maria Kazuczyk |
Klaudia Tomaszewska |
Eryk Mikołaj Florek |
Bolesław Chomontowski |
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bolimowie |
Katarzyna Piotrkiewicz |
Kamila Przygoda |
Andrzej Górniak |
|
Jan Borkowski |
Zespól Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego; XII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy |
Jacek Kurowski |
Filip Błaszkiewicz |
Tomasz Wilkosz |
Jakub Najdowski |
Marian Tadeusz Cabajewski |
Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach |
Aneta Litwin |
Wiktoria Danielewska |
Paweł Prokop |
Sebastian Skowronek |
Stanisława Filipina Paleolog |
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Pawła II w Inowrocławiu |
Henryk Domagała |
Marta Grobelska |
Anita Książek |
Kacper Woźnica |
Franciszek Borzych |
Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu |
Aneta Gorzkowska |
Bartczak Zofia |
Grabska Aleksandra |
Gralak Sandra |
Jan Glazer |
XVI Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie |
Agata Stankiewicz |
Julia Gajecka |
Zuzanna Rejdak |
Tomasz Ciastoń |
Stanisław Cyganik |
Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu |
Krzysztof Tekiel |
Kinga Rusnak |
Karina Wójcik |
Nikodem Orzechowski |
Michał Władysław Kanik |
Zespół Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie |
Wojciech Niedziółka |
Martyna Markiewicz |
Aleksandra Matraszek |
Natalia Wawer |
Wacław Kundzicz |
XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie |
Teresa Bryg |
Oliwia Uznańska |
Wiktoria Tomala |
Aleksandra Zając |
Władysław Andrzej Nowak |
Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie |
Piotr Kościelniak |
Magdalena Ziemak |
Bartosz Sawinda |
Bartosz Lenart |
Henryk Szwan |
Wyróżnieni
Nazwa szkoły |
Opiekun |
Uczeń |
Uczeń |
Uczeń |
Upamiętniony |
Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie |
Mariusz Kubis |
Jakub Leśkiewicz |
Wiktoria Więcław |
Dominik Włudzik |
Szczepan Stradowski |
Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im Jana Pawła II w Sławkowie |
Albert Majda |
Katarzyna Furman |
Łukasz Kaznodziej |
Kamil Szewczyk |
Józef Hykalik |
Idea konkursu „Policjanci w służbie historii” powstała jesienią 2016 roku w ramach praktycznej realizacji współpracy Instytutu Pamięci Narodowej (Karolina Kolbuszewska) i Komendy Głównej Policji (podinsp. Zbigniew Bartosiak) na rzecz edukacji historycznej młodzieży uczącej się w klasach, dla których zostały opracowane specjalne programy nauczania zawierające przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji.
W tym czasie udało się zrealizować 3 edycje konkursu, w którym wzięło udział ponad 800 uczniów tych klas, a odbiorcami projektu były tysiące osób, dla których młodzież przygotowywała żywe lekcje historii.
Namacalne efekty projektu to ponad 70 postaci upamiętnionych policjantów, dostępnych na platformie internetowej, oraz ok. 200 opisanych i oznaczonych na mapie miejsc pamięci (policjanciwhistorii.ipn.gov.pl).
Uczestnicy poprzednich edycji wzięli udział w wyjazdach edukacyjnych Białoruś-Ukraina (2017) i Litwa, Łotwa, Rosja (2018). Relacje z obu wyjazdów są dostępne na stronie IPN.TV