Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej organizację antykomunistyczną „Wolny Orzeł Polski” – Goniądz, 18 czerwca 2019

W dniu 18 czerwca 2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Goniądzu została odsłonięta tablica poświęcona młodzieżowej organizacji antykomunistycznej "Wolny Orzeł Polski" działającej w tym mieście w latach 1953-1954.

Jest to kolejne upamiętnienie w ramach ogólnopolskiej akcji Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w intencji członków organizacji, ich rodzin i goniądzkiej młodzieży. Po nabożeństwie zgromadzeni przemaszerowali do szkoły. Tablicę odsłonił dr Tadeusz Waśniewski, który za działalność w organizacji "Wolny Orzeł Polski" skazany został przez komunistyczny sąd na karę czterech lat więzienia. Kwiaty pod tablicą złożyli: przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski oraz delegacja IPN. Skierowany przez Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka list do uczestników uroczystości odczytał naczelnik OBUWiM dr Jarosław Schabieński. Następnie członkowie organizacji i przedstawiciele ich rodzin otrzymali kwiaty od społeczności szkolnej. Uroczystość zakończyła się występem artystycznym młodzieży ze szkoły, Domu Kultury i Szkoły Muzycznej.

Relacje w mediach:

https://bialystok.tvp.pl/43128660/18062019-godz-1830

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/170569

Nielegalna organizacja „Wolny Orzeł Polski” działająca od czerwca 1953 do maja 1954 r. powstała z inicjatywy Kazimierza Karłowskiego, Liberta Potockiego, Edmunda Skubicha, Zdzisława Szwarca, Eugeniusza Śliwińskiego. Stawiała ona sobie za główny cel działania propagandowe o wydźwięku antykomunistycznym. Jej działalność poprzedziła organizacja "Wiara", istniejąca wcześniej w Goniądzu (od 25 lutego 1950 do 3 marca 1950 roku).

 

do góry