Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów w Oddziale IPN – Białystok, 18 maja 2019

Zapraszamy do siedziby Oddziału IPN w Białymstoku (ul. Warsztatowa 1A). Czekamy na Was w godz. 17:30-24:00

Tradycyjnie zwiedzający – a przybyło ich ponad dwustu – mogli przyjechać do siedziby IPN przy ul. Warsztatowej 1A darmowym zabytkowym autobusem, który kursował z centrum miasta przez cały wieczór. Goście odwiedzający w Noc Muzeów Instytut Pamięci Narodowej mogli zapoznać się z funkcjonowaniem  jego archiwum. Zwiedzanie rozpoczynano od poznania pracy Pracowni Reprograficznej: prezentowano sposoby konserwacji dokumentów i przygotowania do digitalizacji oraz sam proces digitalizacji. Następnie zwiedzający oprowadzani byli po części magazynowej.

W sali konferencyjnej można było zapoznać się z prezentacją multimedialną przygotowaną przez Izabelę Kunę, która opowiedziała o wyborach czerwcowych 1989 r. na Białostocczyźnie. W gablotach zaprezentowano materiały archiwalne dotyczące tematu znajdujące się w zasobie białostockiego oddziału IPN. Następnie przybyli goście mogli obejrzeć film dokumentalny na temat „Akcji balonowej” z lat 50. i 80. Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie mógł się odbyć zaplanowany wcześniej lot balonem. W zamian na parkingu IPN zaprezentowany został sprzęt balonowy (kosz, dysza, czasza), co wzbudziło niemałe zainteresowanie uczestników wydarzenia.

Następnie przybyli goście mieli możliwość przejazdu do miejscowości Nowosiółki autobusem Thomson "School Bus’’ w celu odwiedzenia miejsca pamięci Polaków zamordowanych przez Niemców podczas okupacji. Karol Usakiewicz – pracownik białostockiego oddziału IPN zaprezentował zachowane materiały archiwalne dotyczące tematu oraz opowiedział zebranym o historii tego miejsca.  Pod pomnikiem ofiar oddano im hołd i zapalono znicze.  

W sali konferencyjnej odbył się przegląd filmów historycznych: Zapora, Skazany na niepamięć, The Soviet Story.

Wszyscy chętni mogli zagrać w gry edukacyjne z oferty IPN. Można było się także zapoznać z katalogami Biura Lustracyjnego. Podczas wydarzenia istniała możliwość zakupu wydawnictw IPN po okazyjnych cenach.

Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, na którym każdy mógł samodzielnie wykonać zakładkę do książki. W ciągu całej Nocy Muzeów powstało kilkadziesiąt zakładek z podobizną marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziękujemy i zapraszamy za rok!

Więcej zdjęć na naszym profilu społecznościowym: https://www.facebook.com/IPN.Bialystok/

do góry