Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – Białystok, 1 marca 2019

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Białymstoku rozpoczęły się mszą św. w Parafii Wojskowej pw. Św. Jerzego w Białymstoku (ul. Św. Jerzego 43). Po liturgii uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Wojskowy (ul. 11 Listopada) by oddać cześć tym, którzy w najtrudniejszych warunkach nie zaniechali walki o niepodległość Ojczyzny. W uroczystości uczestniczyli m.in.: żołnierze i kombatanci, członkowie „Solidarności” i represjonowani w stanie wojennym, młodzież szkolna i studenci, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, mieszkańcy Białegostoku. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrali organizatorzy uroczystości. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w swoim wystąpieniu przypomniał zebranym znaczenie ustanowionego w dniu 3 lutego 2011 r. święta - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela odczytał list prezesa IPN, w którym dr Jarosław Szarek podkreślił, iż nie przemijają tylko te narody, które o swoich bohaterach pamiętają. Po przemówieniach odbył się Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Następnie oddając cześć bohaterom uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze: pod pomnikiem Danuty Siedzikówny ps. Inka w Parku Planty, pod tablicą na budynku Sądu Apelacyjnego (ul. Mickiewicza 5), pod tablicą poświęconą Niezłomnym umieszczoną na kinie „Ton” oraz  przy pomniku Armii Krajowej (ul. Kilińskiego).

Dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku (ul. Antoniuk Fabryczny 1), gdzie miało miejsce otwarcie wystawy  „Zapomniane ogniwo...”  oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hołdzie członkom organizacji antykomunistycznych „Białe Orły", „Wiarus" i „Polska Organizacja Podziemna - Białe Orły" działających w Białymstoku i w Czarnej Białostockiej.

https://bialystok.tvp.pl/41551127/01032019-godz-1830 (3:50)

https://www.radio.bialystok.pl/galerie/index/id/166091

http://www.bialystok.uw.gov.pl/PUWMCMS/Templates/strona2.aspx?NRMODE=Published&NRORIGINALURL=%2FAktualnosci%2F01%2E03%2E2019%2BWojewoda%2Bpodlaski%2Buczcil%2BNarodowy%2BDzien%2BPamieci%2BZolnierzy%2BWykletych%2Ehtm&NRNODEGUID=%7BFBB00791-58C3-4648-B8FA-F3B3CCAF948A%7D&NRCACHEHINT=Guest

http://www.wrotapodlasia.pl/pl/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-bialymstoku.html

 

do góry