Nawigacja

Aktualności

II Edycja Konkursu ,,Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”

W tym roku do II edycji konkursu poetyckiego ,,Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży” przygotowanego przez Oddziałowe Archiwum IPN oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Białymstoku wpłynęły 72 prace uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Oceny prac dokonali: przewodniczący Komisji: dr Paweł Warot, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN – KŚZpNP w Białymstoku, członkowie: dr hab. Anna Nosek z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, Janusz Taranienko, poeta, pisarz, krytyk literacki, Marta Danilczyk, nauczyciel języka polskiego w VI LO w Białymstoku, sekretarz: Jolanta Brzozowska, pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Białymstoku, sekretarz: Urszula Gierasimiuk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku. Prace zostały ocenione według następujących kryteriów: treść zgodna z tematyką oraz faktami historycznymi, poprawność językowa, ogólny wyraz artystyczny, twórczy sposób ujęcia tematu, dobór materiału źródłowego oraz oryginalność.

Miło nam poinformować, że Komisja Konkursowa wytypowała do finału następujące osoby (kolejność alfabetyczna):

 1. Bankiewicz Hanna Wspomnienie (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Romualda Traugutta w Czarnej Białostockiej)

 2. Bielenia Jan Jakub Klasztor na wzgórzu (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku)

 3. Biżuta Julia Jestem człowiekiem… (Szkoła Podstawowa im. Leonarda Prystroma w Tołczach)

 4. Choińska Iga Dom (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku)

 5. Dąbrowska Joanna Ona (I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Łapach)

 6. Halicka Gabriela O świcie… (VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku)

 7. Hryniewicki Maciej Pasiasta piżama (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasionówce)

 8. Jurkiewicz Anna Marsz Nadziei (Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala” w Sejnach)

 9. Laskowska Weronika Aleksander Maliszewski – bohater mojej rodziny (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie)

 10. Lipska Wiktoria Karol Wojtyła - niezwykły papież (Szkoła Podstawowa w Radziłowie)

 11. Michalak Karolina Księdzu Jerzemu Popiełuszce (Szkoła Podstawowa nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku)

 12. Nierwińska Eliza Początek i koniec (Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży)

 13. Ożarowska Wiktoria*** (Kazimiera Mika) (Gimnazjum w Rutkach)

 14. Supranowicz Gloria Moje Pater Noster (I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

 15. Winowska Julia 04.06.1989 (Społeczna Szkoła Podstawowa nr 11 w Białymstoku)

 16. Żukowski Marcel Aż nadszedł świt (I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim)

Uroczysta gala finałowa podczas, której wręczone zostaną główne nagrody, wyróżnienia oraz dyplomy zaplanowana jest na 12 czerwca 2019 r. (o szczegółach poinformujemy wkrótce).

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, który również w tym roku spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów województwa podlaskiego. Docenionym przez Komisję Konkursową autorom prac serdecznie gratulujemy!

Przypominamy, że zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie własnego utworu poetyckiego, który powinien odnosić się do wartości patriotycznych lub upamiętniać wydarzenie, miejsce, osobę, symbol itp. z najnowszej historii Polski z lat 1918–1989 na podstawie dowolnie wybranego źródła historycznego. Dodatkowo do wiersza należało dołączyć autorski komentarz odnoszący się do materiału źródłowego (np. fotografii, dokumentu, wspomnienia, listu pochodzącego z domowych zbiorów, archiwów, ogólnodostępnej literatury lub portali internetowych), który stał się inspiracją do powstania utworu. Konkurs jest nie tylko formą popularyzacji historii Polski, ale również utrwala pamięć o losach Polaków i ich wkład w dążenie do odzyskania wolności i niepodległości oraz budowę suwerennego państwa w latach 1918–1989. Jego celem jest kształtowanie wśród młodych ludzi świadomych postaw obywatelskich, przywiązania do historii, tradycji narodowych, języka ojczystego oraz budowanie tożsamości narodowej i regionalnej, a także propagowanie wartości patriotycznych.

Honorowy patronat nad konkursem sprawują Wojewoda Podlaski oraz Podlaski Kurator Oświaty. Patronat medialny: Radio Białystok i Ośrodek Telewizji Polskiej w Białymstoku.

Kontakt ze strony Organizatora: Jolanta Brzozowska (Oddziałowe Archiwum IPN w Białymstoku) jolanta.brzozowska@ipn.gov.pl tel. 85 664 57 45; Urszula Gierasimiuk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) urszula.gierasimiuk@ipn.gov.pl  tel. 85 664 57 71

do góry