Nawigacja

Aktualności

VII Regionalna Olimpiada Historyczna Wiedzy o Armii Krajowej, Jej Poprzedniczkach i Następczyniach

Już po raz  siódmy finaliści pierwszego etapu eliminacji do Regionalnej Olimpiady Historycznej „Wiedzy o Armii Krajowej, jej poprzedniczkach i następczyniach” spotkali się w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, by zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi działalności antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.  

Drugi finałowy etap  Olimpiady przeprowadzony został 11 kwietnia 2019 r. pod czujnym okiem komisji konkursowej w składzie: mjr Czesław Chociej – Prezes Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku, Józef Sokolik – Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, Jarosław Wasilewski i Paweł Niziołek – historycy z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, Urszula Gierasimiuk – pracownik OBEN IPN w Białymstoku. W ścisłej czołówce wystartowali uczniowie: I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. Konopnickiej w Suwałkach, Technikum im. Armii Krajowej w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, Zespołu Szkół Rolniczych Kształcenia Praktycznego w Białymstoku, Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wyskokiem Mazowieckiem,  Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem, III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK, I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku, IV LO im. C. K. Norwida w Białymstoku, V LO im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku.  

Spotkanie otworzył Naczelnik OBEN IPN w Białymstoku dr Paweł Warot, który w imieniu Dyrektora Oddziału podziękował nauczycielom za przygotowanie finalistów do Olimpiady oraz życzył powodzenia uczestnikom finału.

Komisji wyłoniła trzech finalistów nie przyznając jednak drugiego miejsca. Wśród laureatów znaleźli się: Jakub Jan Makarewicz z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Suwałkach oraz Jakub  Wróblewski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem, którzy zajęli ex aequo I Miejsce. Weronika Kulesza z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem zajęła III Miejsce. Zwycięzcy otrzymali narody rzeczowe i pakiet kolekcjonerski zawierający banknot „Niepodległość” ufundowany przez Narodowy Bank Polski.

Wszyscy, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym. W poprzednich latach zwycięzcy odwiedzali najważniejsze miejsca związane z historią II wojny światowej w Polsce. Organizatorami Olimpiady jest Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, a honorowy patronat objęli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Wojewoda Podlaski, Podlaski Kurator Oświaty oraz Starosta Wysokomazowiecki.

do góry