Nawigacja

Aktualności

Inauguracja przeglądu filmowego „Echa Katynia”: pokaz filmu pt. „Rozstrzelać Polaków” - Suwałki, 10 kwietnia 2018

  • Plakat wydarzenia
    Plakat wydarzenia
  • Plakat Przeglądu
    Plakat Przeglądu

Kwiecień jest miesiącem pamięci o polskich oficerach zamordowanych w katyńskim lesie i innych, mniej eksponowanych miejscach na terenie byłego Związku Sowieckiego. Data 13 kwietnia wiąże się zaś podwójnie z ofiarami Zbrodni Katyńskiej, gdyż tego dnia rozpoczęła się druga deportacja polskich obywateli, w głąb ZSRS. Swym zasięgiem objęła ona ponad 60 tys. Polaków, głównie rodzin tych oficerów, policjantów i przedstawicieli innych służb mundurowych Rzeczypospolitej, którzy zostali zamordowani w Zbrodni Katyńskiej.

Aby upamiętnić Ofiary Zbrodni Katyńskiej IPN organizuje od kilku lat ogólnopolski przegląd filmowy „Echa Katynia”. Na inaugurację regionalnej edycji przeglądu pokażemy film pt. „Rozstrzelać Polaków” (scenariusz Tomasz Sommer, reżyseria: Mirosław Majeran) związany z tzw. operacją antypolską NKWD czyli masowymi mordami dokonanymi na polskich obywatelach w Związku Sowieckiem w latach 1937–1938, a więc jeszcze przed wojną i przed Zbrodnią Katyńską. Film nie wyczerpuje całości tematyki tej mało znanej sowieckiej zbrodni, więc dla chętnych pogłębienia swej wiedzy zamieszczamy link do strony internetowej prowadzonej przez IPN: http://operacja-polska.pl/

Na pokaz serdecznie zapraszamy do Muzeum Okręgowego w Suwałkach (ul. Tadeusza Kościuszki 81) w dniu 10 kwietnia 2018 r. na godz. 10.00. Wstęp wolny!

do góry