Nawigacja

Aktualności

Promocja książki dr. Mariusza Korejwy pt. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację na Warmii i Mazurach w latach 1949–1990” - Olsztyn, 14 lutego 2018

 • Promocja książki dr. Mariusza Korejwy pt. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację na Warmii i Mazurach w latach 1949–1990”
  Promocja książki dr. Mariusza Korejwy pt. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację na Warmii i Mazurach w latach 1949–1990”
 • Autor książki Mariusz Korejwo
  Autor książki Mariusz Korejwo
 • Autor podczas wpisywania dedykacji
  Autor podczas wpisywania dedykacji
 • Plakat
  plakat
 • Okładka książki
  Okładka książki

14 lutego 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Olsztynie odbyła się promocja książki dr. Mariusza Korejwy pt. „Związek Bojowników o Wolność i Demokrację na Warmii i Maurach w latach 1949–1990”, wydanej nakładem Instytutu Pamięci Narodowej. Monografia składa się z siedmiu rozdziałów (puls aneksy) i opisuje sposób powstania, organizację i funkcjonowanie ZBoWiD-u na Warmii i Mazurach.

Z książki: „Związek Bojowników o Wolność i Demokrację powołany został we wrześniu 1949 r., a zlikwidowany w marcu 1990 r. W sensie formalnym stanowił kontynuację kilkunastu stowarzyszeń powoływanych w Polsce od 1945 r., grupujących uczestników i ofiary zmagań wojennych. W sensie ustrojowym ZBoWiD pozostawał stowarzyszeniem przez cały okres swojego istnienia. Jednak model ustrojowy Polski ludowej sprawił, że już samo powołanie Związku stanowiło wypaczenie idei zrzeszenia – powstanie ZBoWiD było skutkiem decyzji politycznej, nie zaś realizacją woli kombatantów. Koncepcja utworzenia organizacji monolitycznej, unifikacyjnej stanowiła logiczne następstwo idei państwa totalnego. W tym sensie kombatanci padli ofiarą mechanizmów, które w tym samym momencie dziejowym zawładnęły ruchem młodzieżowym, spółdzielczym i wieloma innymi aspektami życia zbiorowego”.

do góry