Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Annę i Stanisława Krzywickich – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – Lipsk, 24 marca 2024 r.

24 marca 2024 r. w Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w miejscowości Lipsk w powiecie augustowskim w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury miało miejsce uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Annę i Stanisława Krzywickich, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów.

Anna i Stanisław Krzywiccy 15 grudnia 2009 r. zostali odznaczeni przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów skazanych na zagładę przez niemieckiego okupanta w latach 1939–1945.

Uroczystość poprzedzona została Mszą świętą w kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej w Lipsku oraz prelekcja Pawła Kornackiego, historyka z Oddziału IPN w Białymstoku, który wygłosił referat pt. „Podlascy Sprawiedliwy”. List dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku do uczestników uroczystości odczytała Monika Baczar, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku. W tym szczególnym wydarzeniu licznie wzięli udział przedstawiciele rodziny Anny i Stanisława Krzywickich oraz innych rodzin ukrywających Żydów podczas II wojny światowej na terenie Lipska i okolicznych miejscowości, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych organizacji społecznych oraz mieszkańcy.

Tablica pamiątkowa został odsłonięty m.in. staraniem Oddziału IPN w Białymstoku.

do góry