Nawigacja

Aktualności

Ocal bombkę z Memmingen! Wspólnie zachowajmy pamięć o polskim Bohaterze!

Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i kampanii BohaterON – włącz historię pt. „Ocal bombkę z Memmingen”.

  • Ocal bombkę z Memmingen! Wspólnie zachowajmy pamięć o polskim Bohaterze!

Patriotyczna ozdoba świąteczna, stała się bohaterką słuchowiska „Bombka z Memmingen” w reżyserii Macieja Mydlaka. Słuchowisko powstało z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Radia Olsztyn. Opowiada o pragnieniu wolności i tęsknocie za Ojczyzną. Fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z życia Aureliusza Zenona Dembińskiego ps. „Zagłoba”.

Akcja słuchowiska rozgrywa się 24 grudnia 1944 r. 16-letni Aureliusz Dembiński znajduje się w obozie jenieckim Stalag VII B Memmingen, do którego trafił po upadku Powstania Warszawskiego. Podczas obozowych Świąt wykonał ozdobę, która stała się dla niego bardzo ważna. Przypominała mu wojenne losy i ukochany kraj, o który walczył. Co roku ubieranie choinki w domu zaczynał od powieszenia swojej „bombki” z Memmingen. Aureliusz Dembiński zmarł 21 lutego 2023 r. Zachęcamy Państwa do kontynuowania tradycji, którą rozpoczął „Zagłoba”. Wspólnie zachowajmy pamięć o polskim Bohaterze!

Co musisz zrobić?

- zawieś bombkę na choince w swoim domu,

- zrób zdjęcie,

- wrzuć je na Facebooka,

- oznacz #OcalBombkę

Link do słuchowiska „Bombka z Memmingen”: https://www.youtube.com/watch?v=pOrYd84Z1eg

Scenariusz lekcji dla klas IV-VI i VII-VIII szkoły podstawowej, który powstał we współpracy z kampanią BohaterON- włącz historię! Zobacz: https://bohateronwtwojejszkole.pl/materialy?fbclid=IwAR1R_gYGwLREmHi5e1gb3HeIga3SS2wnD7ARnYxW1XaZOjmhpZPLdECCg_I

Jeśli chcesz poznać losy Aureliusza Zenona Dembińskiego ps. „Zagłoba”, zapoznaj się z naszą publikacją: https://bialystok.ipn.gov.pl/pl1/publikacje/ksiazki-bialystok/174744,Wioleta-Wrobel-Losy-starszego-strzelca-Zagloby-Aureliusza-Zenona-Dembinskiego.html

 

do góry