Teka edukacyjna „Polacy ratujący Żydów w latach II wojny światowej”
W pakiecie przedstawione są organizacje, ale również osoby prywatne, które pomagały w czasie okupacji niemieckiej Żydom. Teka składa się z trzech części – „Materiałów dla nauczyciela”, „Materiałów dla ucznia” oraz „Kart”. Dodatkiem do całości jest płyta, na której zamieszczonych zostało pięć filmów dotyczących Polaków ratujących Żydów..
Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej
Wystawa oraz materiały edukacyjne przygotowane zostały przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Przybliżają zagadnienie ratowania pokazując wybrane aspekty polskiej pomocy zarówno indywidualnej jak i zorganizowanej, podejmowanej na terenie okupowanej Polski, ale również poza jej granicami poprzez polskie władze na uchodźctwie i jako indywidualne inicjatywy polskich dyplomatów. Wystawa przedstawia również szerszy kontekst okupacyjnej rzeczywistości i terroru okupanta, a także represje, które dotknęły osoby zaangażowane w pomoc Żydom. Nie pomija również problemu donosicielstwa i innych działań części Polaków utrudniających udzielanie pomocy.
Infografiki historyczne
Wystawa „Żegota” Rada Pomocy Żydom
Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w 75. rocznicę powołania „Żegoty”, która była unikalną, tajną organizacją afiliowaną przy polskich władzach. Jej celem było ratowanie żydowskich współobywateli, masowo mordowanych przez okupanta niemieckiego w latach II wojny światowej. Ryzykując własnym życiem, cywilni konspiratorzy ocalili z zagłady co najmniej kilka tysięcy osób.
Wystawa „Sprawiedliwi. Kapłani archidiecezji wileńskiej ratujący Żydów w okresie okupacji niemieckiej (1941–1944)”
Wystawa prezentuje historię księży z archidiecezji wileńskiej, którzy w trakcie II wojny światowej ratowali Żydów. Składają się na nią biogramy, fotografie i relacje świadków.
Samarytanie z Markowej
Wystawa powstała w związku z 73. rocznicą zamordowania rodziny Ulmów. Ulmowie dawali schronienie żydowskim rodzinom Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów. 24 marca 1944 r. żandarmi niemieccy otoczyli ich zabudowania, po czym zamordowali ukrywających się, a także Józefa i Wiktorię (była w zaawansowanej ciąży) Ulmów oraz sześcioro ich dzieci – najstarsze z nich miało 8 lat, najmłodsze – zaledwie półtora roku.
Wystawa „Irena Sendlerowa i inni Sprawiedliwi. Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”
Prelekcje pracownika pionu edukacji gdańskiego oddziału IPN, Bartosza Januszewskiego, w których mówi o gehennie obywateli polskich wyznania mojżeszowego i ich stopniowej eksterminacji, oraz o rożnych formach pomocy – tak indywidualnej i spontanicznej, jak i zorganizowanej, systemowej – jaką ich chrześcijańscy współobywatele Polacy nieśli za cenę życia własnego i swoich bliskich.
IPNtv
www.youtube.com/@IPNtvPL
Film „Matusia” Instytutu Pamięci Narodowej to niezwykła opowieść o Sprawiedliwej: Matce Matyldzie Getter – tytułowej Matusi. Przełożona Prowincji Warszawskiej była inicjatorką i główną koordynatorką akcji ratowania dzieci żydowskich podczas II wojny światowej przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.