Nawigacja

Aktualności

Zakończenie projektu "Rytmy Pamięci" - Białystok, 1 września 2023 r.

Dziś w rocznicę wybuchu II wojny światowej białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wypromował najnowszy teledysk "WALCZĄCA". Jest to efekt projektu edukacyjnego Rytmy Pamięci.

Najnowszy teledysk z serii Rytmy Pamięci jest już gotowy. Tym razem poświęcony został kobietom walczącym o niepodległą, suwerenną Polskę.  

Teledysk jest efektem współpracy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku z Komendą Wojewódzką OHP w Białymstoku oraz białostockiego rapera Maxima.

Do najnowszego teledysku wybraliśmy trzy kobiety związane z naszym regionem:

 - Jadwiga Dziekońska – łączniczka AK do zleceń specjalnych szefa łączności konspiracyjnej „Ligonia”. Zginęła podczas ucieczki 19 maja 1943 r w Białymstoku – przenosząc meldunek natknęła się na niemiecki patrol, meldunek zniszczyła, kiedy Niemcy do niej strzelali rzucała w nich kamieniami.

-  „Iskra” czyli Franciszka Ramotowska, działała w podziemiu od roku 1940. Łączniczka przy Komendzie Inspertoratu III Łomżyńskiego. W ramach przygotowań do Akcji „Burza” latem 1944 roku znalazła się w bazie Kobielne na bagnach biebrzańskich. Poddawana brutalnemu śledztwu prowadzonemu przez NKWD.

- „Inka” – Danuta Siedzikówna sanitariuszka 4 szwadronu odtworzonej na białostocczyżnie 5 Wileńskie Brygady AK, skazana na śmierć przez rozstrzelanie w wieku 18 lat. Jej postać jest szczególnie bliska młodzieży z Podlaskiej Komendy OHP, każdego roku młodzież odwiedza rodzinne strony Inki w Narewce i poznaje jej historię, ucząc się patriotyzmu.

Słowa i muzykę najnowszego teledysku opracowała młodzież z OHP z Kolna, Łomży i Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie pod czujnym okiem Maxima oraz przy wokalnym wsparciu przez Agnieszkę Dudę.

 

do góry