Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Dekalog księdza Jerzego" i prelekcja w Gorzowie Wielkopolskim - 18 maja 2023

Męczennik, błogosławiony Kościoła Katolickiego, a przede wszystkim przyjaciel budujących nową rzeczywistość ludzi pracy. Wsparcie, mądrość, a przede wszystkim dobre słowo – to szczególnie wyróżniało bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Jak mówił: „Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat”.

18 maja 2023 r. w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się otwarcie wystawy pt. „Dekalog księdza Jerzego", w którym udział wzięła współautorka naczelnik Urszula Gierasimiuk z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. W uroczystości uczestniczyli parafianie i uczniowie Katolickiego Liceum Św. Tomasza z Akwinu w Gorzowie Wielkopolskim.

Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych postaci patrona "Solidarności" przeprowadzonych przez współautorkę wystawy.

Dodatkowo, w ramach cyklu "Przystanek Historia" w Gorzowie Wielkopolskim, odbyło się spotkanie autorskie z Urszulą Gierasimiuk.

Relacja w mediach

 

Kilka słów o wystawie

Autorzy wystawy: Urszula Gierasimiuk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) i Paweł Kęska (Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki) przygotowali ekspozycję w języku polskim i włoskim. Nie chcieli, aby była to kolejna ilustrowana biografia Księdza, lecz opowieść o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog uniwersalnych wskazań. Tak zrealizowana koncepcja wystawy pokazuje nam tego męczennika jako autorytet, niezwykle potrzebny w dzisiejszych czasach.

Koordynator dystrybucji wystaw: Paweł Murawski pawel.murawski@ipn.gov.pl

,,Decalogo di padre Jerzy’’ – wystawa białostockiego oddziału IPN na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana

Część wystawy dostępna jest również online pod adresem: https://www.facebook.com/watch/?v=564344157614285

do góry