Nawigacja

Aktualności

"Przystanek Historia" na temat prac poszukiwawczych Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej - Siemiatycze, 28 marca 2023

Kolejne spotkanie w ramach "Przystanku Historia" w Siemiatyczach odbyło się 28 marca 2023 roku w Siemiatyckim Ośrodku Kultury.

Prelekcję na temat prac poszukiwawczych Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił Marek Nadolski.

Zadaniem wyżej wymienionego Biura jest przywracanie pamięci o polskich bohaterach, a nade wszystko tożsamości ofiar i zwracanie ich rodzinom. Główną misją jest to, aby nie pozostawić nikogo na polu bitwy.

Co roku zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN organizuje badania w blisko 50. lokalizacjach – w kraju i za granicą. Prace poszukiwawcze realizowane przez Wydział Kresowy przeprowadzono dotąd na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i w Gruzji.

Nie są to jednak działania, w których udział biorą tylko archeolodzy i antropolodzy. Zanim rozpoczną się badania terenowe, do akcji wkraczają pracownicy Wydziału Logistyki. To oni dbają o uzyskanie niezbędnych do realizacji zadań umów, zgód i pozwoleń – zarówno od instytucji, jak i osób prywatnych. Organizują transport, zapewniają wyposażenie oraz potrzebny do pracy sprzęt, narzędzia i zaplecze socjalne - właśnie o tym dowiedzieli się zgromadzeni podczas "Przystanku Historia" w Siemiatyczach.

Koordynatorka siemiatyckiego "Przystanku Historia" z ramienia Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku - Patrycja Sanejko.

  • "Przystanek Historia" - Siemiatycze, 28 marca 2023, Fot. Siemiatycki Ośrodek Kultury
  • "Przystanek Historia" - Siemiatycze, 28 marca 2023, Fot. Siemiatycki Ośrodek Kultury
  • "Przystanek Historia" - Siemiatycze, 28 marca 2023, Fot. Siemiatycki Ośrodek Kultury
do góry