Nawigacja

Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu – spotkanie z autorami reportażu „Ostatni świadek” – Białystok, 27 stycznia 2015

O swoich spotkaniach z Samuelem Willenbergiem, ostatnim żyjącym więźniem Treblinki, opowiadali w Centrum Ludwika Zamenhofa wybitni reportażyści radiowi: Jolanta i Andrzej Rudnikowie z Polskiego Radia Koszalin. W dyskusję prowadzoną przez dr Ewę Rogalewską z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku wpleciony był reportaż „Ostatni świadek”, opowiadający o losach Willenberga. Reportaż ten zdobył główną nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w kategorii „Losy” na II ogólnopolskim konkursie „Audycja Historyczna Roku”, organizowanym przez IPN. Tematem przewodnim dyskusji były losy ofiar nazistowskiego terroru, ale także problemy związane z przekazywaniem wiedzy i kształtowaniem pamięci o losach ofiar II wojny światowej oraz o stosunkach polsko-żydowskich w tym okresie. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

„Samuel Willenberg jest ostatnim żyjącym więźniem hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince. Ukończył już 90 lat, jest starym człowiekiem, ale chociaż z trudem się porusza, to jest energiczny, lubi żartować i bardzo emocjonalnie reaguje na to, co się dzieje i ciągle ma przed sobą coś ważnego do zrobienia. Ta jego energia zaskakuje i udziela się innym, pobudza do myślenia i stawiania pytań – jak można żyć, gdy było się w Treblince…” (opis reportażu „Ostatni świadek”, Polskie Radio Koszalin)

Jolanta Rudnik – od wielu lat dziennikarka radiowa, laureatka licznych nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych na reportaż radiowy. Zajmuje się problematyką społeczną, historią, pograniczem kultur. Laureatka Nagrody im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w kategorii „Losy” w I edycji Konkursu IPN „Audycja Historyczna Roku” za reportaż „Czarny temat – Regina”.

Andrzej Rudnik – dziennikarz Radia Koszalin, laureat wielu nagród za reportaże i audycje o tematyce społecznej i politycznej. Zajmuje się przede wszystkim tematyką polityczną i historią.

Dr Ewa Rogalewska – historyk, muzealnik. Od 2000 r. pracownik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, kierownik Referatu Wystaw i Edukacji Historycznej, wcześniej pracownik Muzeum w Tykocinie, badaczka dziejów białostockich Żydów, autorka naukowej monografii „Getto białostockie. Doświadczenie Zagłady – świadectwa literatury i życia” (Białystok 2008, wyd. II – Białystok 2014).

do góry