Nawigacja

Aktualności

Promocja II wydania książki dr Ewy Rogalewskiej „Getto białostockie. Doświadczenie Zagłady – świadectwa literatury i życia” – Białystok, 24 stycznia 2014

W dniu 24 stycznia 2014 r., w ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się promocja drugiego wydania książki Getto białostockie. Doświadczenie Zagłady – świadectwa literatury i życia, której autorką jest dr Ewa Rogalewska, historyk z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Spotkanie poprowadził prof. Paweł Śpiewak, Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie. Uczestniczyła w nim także Pani Halina Grubowska, która jako dziecko została uratowana z białostockiego getta przez polskie rodziny z Białegostoku i Suraża.

Prowadzący spotkanie prof. Śpiewak podkreślał liczne zalety pracy: jej dobrą podstawę źródłową, licznie wykorzystane świadectwa mieszkańców getta i świadków spoza jego murów, przystępny język narracji. Podkreślał zawarte w książce różne perspektywy spojrzenia na getto mówiąc, że „w tej jednej książce zawartych jest kilka książek". Zarzucił Autorce brak opisu negatywnych postaw Polaków wobec Żydów mieszkających w getcie, przytaczając przykład wcześniejszych zachowań z terenu ziemi łomżyńskiej. Dr Rogalewska ripostowała, że takich postaw w odniesieniu do białostockiego getta było niewiele, a pojedyncze przykłady zostały w książce zamieszczone. Dobrą opinię o Polakach w tamtym okresie potwierdziła Pani Halina Grubowska. Opowiadała o jej życzliwym przyjęciu po wyjściu z getta przez polskie rodziny, które uratowały od śmierci również jej ojca. Mówiąc o wydaniu książki, dyrektor białostockiego oddziału IPN Barbara Bojaryn-Kazberuk stwierdziła: „To był nasz obowiązek wobec naszych współbraci, którzy zostali nam odebrani".

Po promocji w Operze odbył się uroczysty koncert, podczas którego wykonano przejmujący „Kadysz" Krzysztofa Pendereckiego oraz – po raz pierwszy w Białymstoku – XIII Symfonię „Babi Jar" Dymitra Szostakowicza.

Książka Getto białostockie. Doświadczenie Zagłady – świadectwa literatury i życia jest specyficzną, bo odbiegającą od tradycyjnej metodologii historycznej, monografią naukową białostockiego getta, ujmującą badany temat przez pryzmat człowieka doświadczającego Zagłady i świadectw literackich tego doświadczenia. Oprócz tego przeanalizowano w niej świadectwa osób ratujących Żydów, a także zeznania współsprawców zagłady białostockiego getta. Wielkim atutem pracy jest jasny i czytelny przekaz, również w części odnoszącej się do zagadnień filozoficznych i teorii literatury. Jej drugie wydanie zostało poprawione i uzupełnione przez Autorkę m.in. o reprodukcje grafik żydowskiego malarza Izaaka Celnikiera, który przeżył białostockie getto, oraz archiwalnymi fotografiami.

Publikację można nabyć w białostockich księgarniach oraz w Oddziale IPN w Białymstoku, ul. Warsztatowa 1A.

Pliki do pobrania

do góry