Nawigacja

Aktualności

125 rocznica urodzin generała Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” - 23 listopada 2022

"Dowódca, który patrzy jak jego żołnierze rabują, staje się mimo woli przywódcą i hersztem szajki zbójeckiej (...), który wypełniając w imieniu Rzeczypospolitej wyrok dopuszcza się przy tym kradzieży lub też wykonuje wyrok po bestialsku, a nie po żołniersku, obniża autorytet armii i czyni straszliwą szkodę moralną narodowi" - pisał w jednym ze swoich rozkazów "Mścisław".

125 lat temu urodził się wybitny dowódca, wielki Patriota - Władysław Liniarski „Mścisław”.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej jego imię nosi 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Dodatkowo w Białymstoku jest ulica imienia Liniarskiego - odchodzi od Placu Uniwersyteckiego w stronę ul. Lipowej, gdzie w celu uczczenia tego wybitnego Polaka, w imieniu całego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, 23 listopada 2022 roku znicz zapaliła naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN - Urszula Gierasimiuk. Tego samego dnia przedstawiciele współpracującej z nami 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej nawiedzili grób "Mścisława" na warszawskich Powązkach, w towarzystwie jego najbliższej rodziny.

Przy okazji przypominamy, że dotychczas białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnił generała Liniarskiego m.in. wydając publikację pióra dr. Jana Jerzego Milewskiego "Władysław Liniarski (1897–1984). Komendant Białostockiego Okręgu ZWZ-AK-AKO" (Białystok 2016, 83 s. ISBN 978-83-62357-30-7) oraz tworząc wystawę biograficzną o tej wybitnej postaci.

Gen. Władysław Liniarski ps. „Mścisław” był komendantem białostockiego Okręgu ZWZ-AK. W odpowiedzi na rozkaz rozwiązania AK, ówczesny ppłk Władysław Liniarski powołał do życia nową organizację – Armię Krajową Obywatelską: ,,Mścisław'' tak argumentował konieczność dalszego istnienia organizacji:

,,Wojna trwa! Dopóki na polskiej ziemi będzie jeden zaborczy sołdat czy bojec obcego państwa - wojna trwa! Dopóki ostatni NKWD-zista nie opuści naszych granic - wojna trwa! Bo co robi komandir, bojec, NKWD na naszej Świętej Ziemi? Kradnie nasz dobytek, rabuje, gwałci nasze siostry, morduje ojców i matki, broniących swych córek. Wywieziono do Rosji żelazo, zapasy z magazynów, pozostałe maszyny z fabryk, drugie tory z niektórych linii kolejowych, sprzęt rolniczy z pasa wysiedlonego. Wycięto lasy. Aresztowano w białostockim 85 000 najlepszych naszych braci, wywieziono z tego do Rosji 48 000. Pozostałych w więzieniach katuje się w bestialski sposób.[...] Dojdzie do waszej wiadomości, że Armia Krajowa jest rozwiązana ze względów czysto politycznych. Ale Armia Krajowa Obywatelska nie może być rozwiązana, bo nie oddacie rodzonej córki, mowy, wiary, zagrody - na łup rosyjskiego zaborcy, który chce wcielić Polskę do Rosji, a całą ludność Polski wywieźć do Syberii, do rosyjskich kopalń, do kołchozów. Armia Krajowa Obywatelska istnieje nadal. Bądźcie nadal przewodnikami Narodu'".

Armia Krajowa Obywatelska przejęła w całości aktywa białostockiej AK. Jej zasięg pokrywał się z dotychczasowymi granicami Okręgu. Początkowy stan AKO obliczano na około 27 000 żołnierzy.

Zmarł 11 kwietnia 1984 r. w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, postanowieniem Prezydenta RP z 21 kwietnia 2017 roku - pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady.

 

Przy tej okazji serdecznie zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego zrealizowanego przez Wojska Obrony Terytorialnej, z udziałem historyków z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku - Piotra Łapińskiego i Pawła Niziołka.

 

  • 125 rocznica urodzin generała Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” - 23 listopada 2022, Fot. Natalia Krzywicka
  • 125 rocznica urodzin generała Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” - 23 listopada 2022, Fot. Natalia Krzywicka
  • 125 rocznica urodzin generała Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” - 23 listopada 2022, Fot. Natalia Krzywicka
do góry