Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętniające 70. rocznicę pacyfikacji wsi Krasowo-Częstki - Krasowo-Częstki, 17 lipca 2013

W dniu 17 lipca 2013 r. we wsi Krasowo-Częstki (pow. Wysokie Mazowieckie) odbędą się uroczyste obchody 70. rocznicy pacyfikacji wsi przez Niemców. O godz. 12 mszę świętą odprawi JE ks. Janusz Stepnowski, biskup łomżyński. Następnie zostaną złożone wieńce i kwiaty, młodzież z Zespołu Szkół w Nowych Piekutach zaprezentuje montaż słowno-muzyczny. W uroczystości weźmie udział Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku. Dr Łukasz Lubicz-Łapiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej białostockiego IPN przedstawi tło historyczne tragicznych wydarzeń sprzed siedemdziesięciu lat.

Pacyfikacja wsi Krasowo-Częstki była zemstą za śmierć kilkunastu niemieckich żandarmów i żołnierzy, którzy zginęli 11 lipca 1943 r. w potyczce z oddziałem Kedywu AK Obwodu Wysokie Mazowieckie. 17 lipca oddziały SS i wehrmachtu wymordowały wszystkich mieszkańców wsi: 97 dzieci, 89 kobiet i 71 mężczyzn. Wieś została następnie spalona. Ciała ofiar spoczęły w dwóch masowych grobach miejscu mordu.

„Oprawcy w straszny sposób mordowali bezbronną ludność. Dzieci, niemowlęta strzelano wraz z matkami albo żywe wrzucano do dołów. Większe ogłuszano uderzeniem kolby lub pałki i także wrzucano. Na żywych jeszcze zasypano ziemię i ją udeptywano”.

Meldunek por. Stefana Bialika „Lidy”, komendanta Obwodu AK Wysokie Mazowieckie

do góry