Nawigacja

Aktualności

83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej - Olsztyn, 1 września 2022

Delegatura IPN w Olsztynie uczciła pamięć ofiar II Wojny Światowej, walczących o niepodległą Polskę.

1 września 2022 r., w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, olsztyńska Delegatura IPN otworzyła w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wystawę elementarną pt. "Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945".

Wystawa, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie przy współpracy OBEN IPN Delegatury w Radomiu, prezentuje najważniejsze informacje na temat zbrodni dokonanych przez okupantów niemieckich i sowieckich na obywatelach polskich w latach wojny i okupacji 1939-1945. Umieszczone na niej fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów m.in.: Centrum Naukowo-Informacyjnego „Memoriał” w Moskwie, Archiwum IPN, Archiwum Akt Nowych, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

O godz. 12:00, na cmentarzu komunalnym w Lidzbarku Warmińskim odbyły się natomiast obchody rocznicowe. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, wojska, instytucji państwowych oraz społecznych, a także uczniowie lidzbarskich szkół. Delegaturę IPN w Olsztynie reprezentowali dr Marcin Płotek i Jakub Sidor.

Ponadto, historycy Delegatury IPN - Krzysztof Kierski oraz Mateusz Wojciechowski - oddali hołd poległym, zapalając symboliczne znicze na cmentarzu przy ul. Szarych Szeregów w Olsztynie, a także pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w centrum miasta.