Nawigacja

Aktualności

Miejskie obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego - Białystok, 1 sierpnia 2022

Delegacja białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w składzie: dr Marcin Markiewicz, Natalia Krzywicka i Radosław Wnorowski wzięła udział w miejskich obchodach 78. rocznicy Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 2022 odbyła się uroczystość, podczas której kombatanci i ich rodziny, politycy, samorządowcy, duchowni, służby mundurowe, harcerze, instytucje oraz mieszkańcy Białegostoku oddali hołd bohaterskim obrońcom Warszawy z 1944 roku.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało znaczenie ogromne. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości.

 

 

do góry