Nawigacja

Aktualności

"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród"- prelekcja Waldemara Tyszuka na temat Hymnu Polski - Muzeum Podlaskie w Białymstoku, 20 lipca 2022

20 lipca 2022 r. w Muzeum Podlaskim w Białymstoku w ratuszu prelekcję na temat roli „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, czyli późniejszego „Mazurka Dąbrowskiego" w tradycji patriotycznej wygłosił pracownik Oddziału IPN w Białymstoku - Waldemar Tyszuk.

Wykład odbył się w ramach cyklu "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" dla uczczenia Roku Marii Konopnickiej. Podczas wieczoru wybrzmiał koncert "Jeszcze Polska nie umarła". 

W programie wydarzenia były hymny i pieśni hymniczne oraz poezja nawiązująca do tradycji hymnicznej.

WYKONAWCY:

Jacek Szymański - tenor

Dariusz Wójcik - bas

Rafał Lewandowski - fortepian

Marek Cichucki - aktor recytator

 

W tym roku obchodzimy 225. rocznicę powstania Hymnu Polski.

 

Fot. Piotr Mikulak

 

 

Historia „Mazurka Dąbrowskiego”

Nawet po upadku powstania kościuszkowskiego i III rozbiorze Polski patrioci nie tracili nadziei na odzyskanie niepodległości. Zmuszeni do emigracji, zebrali się we Francji przy Napoleonie, który prowadził wojnę z dwoma z trzech zaborców Polski. Gen. Dąbrowski zaproponował Napoleonowi utworzenie Legionów Polskich. Według umowy z 9 stycznia 1797 roku Legiony sformowano w północnych Włoszech. Polscy ochotnicy walczyli u boku wojsk francuskich i włoskich w latach 1797–1807. 16 lipca 1797 roku Wybicki był świadkiem uroczystości przyłączenia miasta Reggio do świeżo utworzonej Republiki Cisalpińskiej, powstałej w miejsce Republiki Lombardzkiej. W uroczystej paradzie, która przeszła wówczas przez miasto, po raz pierwszy wzięły także udział Legiony. Widok polskich mundurów wywarł na Wybickiem wielkie wrażenie. Większość badaczy uważa, że wtedy właśnie powstała pieśń rozpoczynająca się słowami Jeszcze Polska nie umarła – pieśń znana jako „Mazurek Dąbrowskiego”. Według zgodnych ówczesnych przekazów Wybicki napisał słowa „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” między 15 a 21 lipca 1797 roku, podkładając jej słowa pod ludową melodię mazurka, znanego na Podlasiu i Pomorzu Gdańskim już w połowie XVIII wieku. Niektórzy badacze uważają jednak, że Mazurek narodził się kilka dni wcześniej – w niektórych wspomnieniach świadków epoki pojawia się obraz Wybickiego śpiewającego tę pieśń już 10 lipca 1797 roku przed legionową starszyzną. Należy przyjąć, że dokładna data i okoliczności napisania pieśni oraz pierwszego wykonania nie są pewne, do dziś pozostając przedmiotem sporów wśród historyków. Pod koniec I wojny, gdy wizja wolnej Polski była już na wyciągnięcie ręki, pojawił się problem wyboru hymnu narodowego. Propozycji było kilka: pieśń kościelna „Boże, coś Polskę”, „Warszawianka 1831 r.” napisana pod wpływem powstania listopadowego, „Rota” Marii Konopnickiej. Sprawa odżyła w 1921 roku. Specjalna komisja odnalazła w Muzeum Wojska Polskiego pozytywkę z czasów Księstwa Warszawskiego i uznała utrwaloną w ten sposób melodię za pierwowzór „Mazurka Dąbrowskiego”. W 1926 roku podano obowiązujący aż do dziś czterozwrotkowy tekst utworu, który 26 lutego 1927 roku ogłoszono oficjalnym polskim hymnem narodowym. II wojna światowa sprawiła, że melodia i słowa „Mazurka Dąbrowskiego” znów musiały wspierać Polaków w walce z okupantami.

 

do góry