Nawigacja

Aktualności

Uroczystości z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej - Giby, 15-17 lipca 2022

17 lipca 2022 r. zakończyły się 3 dniowe uroczystości z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach. 

Opowieść należy rozpocząć od piątkowej wieczornicy, podczas której prelekcję na temat Obławy Augustowskiej wygłosił Jarosław Wasilewski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, a pieśni o tematyce patriotycznej wyśpiewał i zagrał Grzegorz Kucharzewski - bratanek Zyty Kucharzewskiej, zamordowanej podczas obławy.

Kolejnego dnia odbył się rajd rowerowy "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej", koordynowany przez zespół z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku.

Uroczystości uwieńczyła niedzielna Msza Święta, pod przewodnictwem księdza biskupa Jerzego Mazura - Biskupa Ełckiego. Udział w niej wzięli samorządowcy, politycy oraz rodziny ofiar wydarzeń z lipca 1945 roku. Ze względu na pojawiające się konflikty i podziały wokół upamiętnienia rocznicy Obławy Augustowskiej biskup przypomniał ideę wprowadzenia diecezjalnych uroczystości. Zaproponował również powołanie Komitetu organizacyjnego, który uwzględniłby potrzeby wszystkich podmiotów zainteresowanych uczczeniem pamięci Ofiar.

„Chcę wszystkim przypomnieć, powiedzieć i ostrzec, że dobre intencje upamiętniania bohaterów Obławy Augustowskiej nie mogą dzielić, nie powinny wprowadzać atmosfery wrogości, podziałów, wykluczania. Niech nasze wołanie i upominanie się o prawdę będzie zawsze wypowiadane w duchu Ewangelii, w duchu dialogu, w duchu prawdy” – mówił biskup.

 

Po modlitwie zebrani udali się na pobliskie wzgórze, będące symbolicznym grobem ofiar zbrodni, gdzie odczytano listy, które skierowali patroni uroczystości: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. List skierował też wiceminister i poseł Adam Andruszkiewicz. Głos zabrali zabrali między innymi Krzysztof Jurgiel, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości i Robert Bagiński, wójt gminy Giby. Następnie złożono kwiaty ku uczczeniu ofiar obławy. Oddział IPN w Białymstoku reprezentowała naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku - Urszula Gierasimiuk.

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał wójt gminy Giby Robert Bagiński:

"Nie ustaniemy w poszukiwaniu prawdy o tamtej zbrodni i upamiętnieniu jej ofiar. Nie zapomnimy przestrogi z bolesnej przeszłości, nie pozwolimy złu, by znów mogło się rozlewać, niewolić i krzywdzić. 77 lat temu, w lipcu 1945 roku oddziały armii czerwonej, NKWD wspomagane przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i komunistycznych konfidentów przeprowadziły masowe aresztowania polskich patriotów. Ofiarami tej brutalnej akcji byli żołnierze Armii Krajowej i wspierający ich mieszkańcy terenów Puszczy Augustowskiej" - pisał prezydent RP.

 

do góry