Nawigacja

Aktualności

Koncert "Anioły Lipcowe" ku czci ofiar Obławy Augustowskiej - Białystok, 12 lipca 2022

12 lipca 2022 r. przypada 77. rocznica Obławy Augustowskiej. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zorganizował wyjątkowe wydarzenie, mające na celu uczczenie ofiar tej straszliwej zbrodni.

Na sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wybrzmiał niezwykle uroczysty i przejmujący koncert, poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej, pt. "Anioły Lipcowe".

Podczas uroczystości głos zabrał dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN - Krystian Iwanow. 

"Niewątpliwie kwestia odnalezienia grobu ofiar Obławy Augustowskiej jest priorytetem dla Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki inicjatywom takim jak białostockiego Oddziału IPN, ta chęć upamiętnienia styka się z chęcią popularyzacji tej wiedzy, edukowania społeczeństwa i przypominaniu o tym wydarzeniu. Najlepszym nośnikiem jest sztuka, stąd też dzisiejsze wydarzenie" - mówił dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN.

Specjalnie na tę okazję powstała symfonia kameralna skomponowana przez Ignacego Zalewskiego na sopran, klarnet, orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne pt. ,,Podziemne Ptaki’’.

Utwór powstał do słów Erazma Stefanowskiego (poety związanego z Augustowem, autora tomiku "Lipcowe Anioły"), a dedykowany jest ofiarom największej sowieckiej zabroni po zakończeniu II wojny światowej - Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.

W programie znalazły się także utwory:

  • Mieczysława Karłowicza,
  • Wojciecha Kilara.

Na scenie wystąpili:

  • Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego,
  • Joanna Nawrot – sopran,
  • Andrzej Wojciechowski - klarnet.

Organizatorem przedsięwzięcia był Instytut Pamięci Narodowej.

Współorganizatorzy:

  • Opera i Filharmonia Podlaska,
  • Fundacja Baltic Gramophone.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Na Koncercie "Anioły Lipcowe" ku czci ofiar Obławy Augustowskiej obecny był m.in. Sebastian Łukaszewicz - wicemarszałek województwa podlaskiego, Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski, Bogusława Szczerbińska - wicewojewoda podlaski.

 

Rys historyczny:

W 1945 r. w Polsce trwało utrwalanie władzy ludowej. Jednakże opór społeczny był bardzo silny, wciąż działały struktury polskiego podziemia antykomunistycznego, co znacznie utrudniało wprowadzanie komunizmu w Polsce. Jeszcze w połowie lipca 1945 r. żołnierze podziemia walczyli z żołnierzami Armii Czerwonej nad jeziorem Brożane. Jednym z siłowych rozwiązań kwestii oporu było przeprowadzenie przez wschodniego okupanta zakrojonej na szeroką skalę akcji, mającej na celu zlikwidowanie struktur poakowskich. Całe przedsięwzięcie zaplanowane przez sowietów dotknęło jednak nie tylko żołnierzy podziemia, ale również osoby cywilne, w tym kobiety. Oddziały Armii Czerwonej wspierane przez lokalne struktury aparatu bezpieczeństwa zatrzymały ponad 7 tys. osób, z czego co najmniej 592 nigdy nie wróciło do domów.

 

Media o wydarzeniu:

https://www.youtube.com/watch?v=KT73aD00tsQ

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/216140

https://bialystok.tvp.pl/61265288/koncert-ku-czci-ofiar-oblawy-augustowskiej

https://www.wrotapodlasia.pl/pl/kultura/kultura_sztuka/opera_i_filharmonia_podlaska/lipcowe-anioly-w-filharmonii-przy-podlesnej.html

https://poranny.pl/koncert-anioly-lipcowe-ku-czci-ofiar-oblawy-augustowskiej-zdjecia/ar/c13-16491147

https://www.radiomaryja.pl/informacje/lipcowe-anioly-hold-dla-ofiar-oblawy-augustowskiej/

do góry