Nawigacja

Aktualności

Konferencja prasowa poświęcona inicjatywom IPN w ramach obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej - Białystok, 6 lipca 2022

W siedzibie białostockiego Oddziału IPN odbyła się konferencja prasowa poświęcona przeszłej i bieżącej działalności Instytutu Pamięci Narodowej w celu upamiętniania ofiar Obławy Augustowskiej i prowadzenia badań naukowych w nurcie odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z Obławą Lipcową.

W konferencji udział wzięli:

  • dr hab. Piotr Kardela - dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku;
  • Urszula Gierasimiuk - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku;
  • dr Marcin Markiewicz - Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Białymstoku;
  • dr Jarosław Schabieński - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku;
  • Bogusław Łabędzki - Oddziałowe Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku;
  • Natalia Krzywicka - asystent prasowy Oddziału IPN w Białymstoku.

W tym roku obchodzimy 77. rocznicę tej straszliwej zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach niezłomnych i cywilach.

Mordu dokonała 50. Armia wchodząca w skład 3. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, w tym również 124., 69. i 81. Korpus Strzelecki, a także 62. Dywizja Wojsk Wewnętrznych NKWD. Za zbrodnię odpowiedzialne były zatem sowieckie jednostki wojskowe, ale również Polacy: żołnierze dwóch kompanii 1. Praskiego Pułku Piechoty, funkcjonariusze powiatowych urzędów bezpieczeństwa publicznego w Augustowie i Suwałkach oraz lokalnych posterunków Milicji Obywatelskiej.

Sowieci w bestialski sposób zamordowali co najmniej 592 osoby, których grobu do tej pory nie odnaleziono.

W ramach obchodów 77. rocznicy Obławy Lipcowej Oddział IPN W Białymstoku serdecznie zaprasza m.in.:

  • 12 lipca 2022 na koncert "Anioły Lipcowe", który odbędzie się na sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej(ul. Podleśna), od godz. 19:00 (darmowe wejściówki dostępne będą od 7 lipca w kasie Opery na ul. Odeskiej oraz w dniu koncertu, godzinę przed koncertem, na ul. Podleśnej 2);
  • 15 lipca 2022 "Wieczornica" w Gibach, z wykładem historyka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku - Jarosława Wasilewskiego.
  • 16 lipca 2022 na rajd rowerowy "Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku” (trasa rozpoczyna się w Gibach koło Sejn i prowadzi ścieżką wytyczoną przez Nadleśnictwo Pomorze i IPN);
  • 18 lipca 2022 do Augustowa, na uroczystości pogrzebowe pierwszej odnalezionej i zidentyfikowanej ofiary Obławy Augustowskiej - ppor. Wacława Sobolewskiego ps. „Sęk”, „Skała”.

Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, aby być na bieżąco z organizowanymi przez białostocki Oddział IPN wydarzeniami.

 

do góry