Nawigacja

Aktualności

78. rocznica bitwy w Czerwonym Borze - Wygoda, 17 czerwca 2022

23 czerwca 1944 r. w lasach Czerwonego Boru partyzanci z dwóch oddziałów Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej stoczyli bitwę z Niemcami. Była to jedna z największych bitew partyzanckich w regionie w czasie II wojny światowej.

19 czerwca 2022 r. w Wygodzie uczczono ofiary bitwy w Czerwonym Borze z czerwca 1944 roku. 

Wykład o znaczeniu bitwy wygłosił prof. Akademii Nauk Stosowanych dr hab. Krzysztof Sychowicz, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. W trakcie uroczystości profesor Sychowicz wręczył również okolicznościowe medale związane z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Otrzymali je działacz „Solidarności” i były poseł na Sejm RP Marek Rutkowski oraz wójt Gminy Łomża Piotr Kłys.

Oprócz wyżej wymienionych, w uroczystości 19 czerwca 2022 r. udział wzięli kombatanci, rodziny żołnierzy poległych w bitwie, a także m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Lech Antoni Kołakowski, poseł Stefan Krajewski, senator RP Marek Adam Komorowski, przewodniczący Rady Gminy Łomża Sławomir Zacharczyk oraz wójt gminy Zambrów Jarosław Kos.

Podniosłą uroczystość zakończył Apel Poległych i salwa honorowa oddana przez kompanię 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Po oficjalnych uroczystościach młodzież z łomżyńskich szkół oraz pasjonaci historii wzięli udział w grze terenowej „Płomienny świt”, która przywołała tamte wydarzenia.

23 czerwca 1944 r. zgrupowanie żołnierzy AK i NSZ przygotowywało się w Czerwonym Borze do ataku na więzienie w Łomży, skąd chcieli odbić swoich aresztowanych towarzyszy broni. Ostatecznie akcję odwołano, ale o zgrupowaniu partyzantów dowiedzieli się okupanci. Kilka tysięcy hitlerowców otoczyło lasy w rejonie Czerwonego Boru i rozpoczęła się bezpardonowa walka, w której poległa ponad połowa polskich żołnierzy. Niemcy nie oszczędzali rannych i nie brali jeńców. Ci, którzy przeżyli, byli na miejscu dobijani lub rozstrzeliwani. Ocaleli nieliczni. Rozpoczęta kilka dni wcześniej koncentracja miała na celu m.in. odbicie przetrzymywanych w łomżyńskim więzieniu 150 aresztowanych przez Niemców mieszkańców Zambrowa i okolicznych miejscowości. Do walki z polskimi partyzantami Niemcy rzucili - według różnych źródeł - od dwóch do pięciu tysięcy żandarmów i żołnierzy Wehrmachtu bazujących w Łomży i Zambrowie oraz pociąg pancerny z Ostrołęki. Zgrupowanie poniosło duże straty, oceniane na 69 żołnierzy AK i NOW, zginęła też jedna kobieta łączniczka Irena Olejnik, ewakuowano 50 rannych, a tych którzy pozostali dobili Niemcy. 

Rozkaz do koncentracji wydał Komendant Obwodu Armii Krajowej mjr Ferdynand Tokarzewski ps. Kruk . Dowódcą zgrupowania był mjr Jan Buciński ps. Jacek, inspektor 1. Inspektoratu Mazowieckiego. 

 

Relacja z uroczystości:

https://bialystok.tvp.pl/60837253/w-rocznice

https://www.gminalomza.pl/index.php?wiad=2608

https://mbp-lomza.pl/uroczyste-obchody-78-rocznicy-bitwy-w-czerwonym-borze-oraz-premiera-mobilnej-gry-terenowej-plomienny-swit/

 

do góry