Drodzy uczestnicy konkursu!
Komisja konkursowa w składzie: Wojciech Fedorowicz - Naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Białymstoku (przewodniczący Komisji); dr Karolina Szymborska – pracownik naukowy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku; dr Zofia Ewa Redlarska – poetka, współpracownik Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku; Marta Danilczyk - nauczycielka języka polskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, Urszula Gierasimiuk - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku, dr hab. Karol Sacewicz - Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie; Jolanta Brzozowska – pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Białymstoku (sekretarz, bez prawa głosu) oceniła prace według następujących kryteriów: treść zgodna z tematyką oraz faktami historycznymi, poprawność językowa, ogólny wyraz artystyczny oraz twórczy sposób ujęcia tematu (np. forma wypowiedzi, dobór środków stylistycznych w utworze poetyckim), umiejętność wyszukiwania, wykorzystania oraz dobór materiału źródłowego, samodzielność interpretacji faktów i własnych opinii, oryginalność.
Przypominamy, że zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie własnego utworu poetyckiego, który powinien odnosić się do wartości patriotycznych lub upamiętniać wydarzenie, miejsce, osobę, symbol itp. z najnowszej historii Polski z lat 1918-1989 na podstawie dowolnie wybranego źródła historycznego, które stało się inspiracją do powstania utworu.
W tym roku Komisja Konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:
Miejsce I w kategorii I: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej:
- Blanka Roznowska, Stopy w śniegu (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szwarcenowie)
Miejsce II w kategorii I: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej:
- Olga Wiśniewska, Bratem jest każdy (Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Złotowie)
Miejsce III ex aequo w kategorii I: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej:
- Klaudia Rogalska, Krwawe niebo (Szkoła Podstawowa nr 2 w Czarnej Białostockiej)
- Wiktoria Golecka, Książeczka wkładowa Stefczyka (Zespół Szkół w Kalinówce Kościelnej)
Wyróżnienie w kategorii I: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej:
- Marcelina Androsiuk, Na Strękowej Górze głos historii słyszę… (Szkoła Podstawowa nr 34 w Białymstoku)
- Piotr Wawrzyńczak, Katyń (Szkoła Podstawowa nr 3 w Ełku)
Miejsce I w kategorii II: uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej:
- Karolina Zajkowska, Być Kolumbem (Szkoła Podstawowa nr 21 w Białymstoku)
Miejsce II ex aequo w kategorii II: uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej:
- Marietta Włodarska, Dwie Polski, jedna Polska (Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie)
- Edyta Gawryluk, Bez słowa (Szkoła Podstawowa nr 43 w Białymstoku)
Miejsce III ex aequo w kategorii II: uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej:
- Aleksandra Włodarska, Pogrzeb Marszałka (Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie)
- Maja Aleksandra Grygo, Odszyfrowane zwycięstwo oraz Ostatni spacer po Umschlagplatzu
(Szkoła Podstawowa nr 1 w Ełku)
Wyróżnienie w kategorii II: uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej:
- Karol Paweł Raźny, Młoda Polska (Szkoła Podstawowa nr 12 w Białymstoku)
- Aleksandra Kuczyńska, Inka, która zachowała się jak trzeba (Szkoła Podstawowa nr 1 w Ełku)
- Kacper Wysocki, Katyń (Szkoła Podstawowa w Kuźnicy)
- Partycja Doroszczyk, Wieczny niepokój (Szkoła Podstawowa w Kuźnicy)
Miejsce I w kategorii III: uczniowie szkół ponadpodstawowych:
- Wiktoria Jurczykowska, Spojrzenie (I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
Miejsce II w kategorii III: uczniowie szkół ponadpodstawowych:
- Aleksandra Kowalczuk, Charbin (VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
Miejsce III ex aequo w kategorii III: uczniowie szkół ponadpodstawowych:
- Aleksandra Kondracka, Moja kochana rodzino (Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach)
- Wiktoria Borkowska, Katyński las (Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach)
Wyróżnienie w kategorii III: uczniowie klas szkół ponadpodstawowych:
- Natalia Rant, Wilczy Szaniec (I Liceum Ogólnokształcące w Olecku)
- Aleksandra Gastoł, Czy było warto? (I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
- Julita Wróblewska, Piasek w klepsydrze (I Liceum Ogólnokształcące w Olecku)
- Natalia Późniak, Gwiazdy na zachmurzonym niebie (Zespół Szkół w Dowspudzie)
- Karolina Topolska, Pamięć (Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach)
Miło nam poinformować, że dodatkowo Jury zarekomendowało do druku w pokonkursowym tomiku wierszy następujące utwory poetyckie:
Prace rekomendowane do druku z kategorii I: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej:
- Damian Misiewicz, Zapomniani nieznani… (Szkoła Podstawowa w Suchowoli)
- Piotr Ostapowicz, [Niebo ściemniało] (Szkoła Podstawowa w Netcie)
- Grzegorz Krogulski, Komunizm (Szkoła Podstawowa w Uzdowie)
- Lena Jaroszewska, Pamięć (Szkoła Podstawowa im. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku)
Prace rekomendowane do druku z kategorii II: uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej:
- Aleksandra Piekutowska, Wybraniec od Boga… (Szkoła Podstawowa nr 1 w Łapach)
- Urszula Aleksandra Prymas, Fotografia pradziadka (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasionówce)
- Maja Bołtromiuk, Polska Walcząca (Szkoła Podstawowa nr 34 w Białymstoku)
- Kalisa Petrovska, Dzieci Sybiru (Szkoła Podstawowa nr 4 w Białymstoku)
- Szymon Stupak, Dobroczyńca ludzkości (Szkoła Podstawowa w Suchowoli)
- Karolina Michalak, Ojczyzna (Szkoła Podstawowa nr 50 w Białymstoku)
Prace rekomendowane do druku z kategorii III: uczniowie klas szkół ponadpodstawowych:
- Grzegorz Zubrycki, Mamo, ratuj (I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
- Zuzanna Polińska, Syberyjski ogień (Liceum Ogólnokształcące w Mońkach)
- Anna Gładysiak, Trupy lasu (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży)
- Kyle Danilewicz, Miła Miła (I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
Publikację pokonkursowego tomiku wierszy zaplanowano na 2023 r.
Uroczysta gala podsumowująca V edycję konkursu, podczas której wręczone zostaną główne nagrody, wyróżnienia oraz dyplomy, zaplanowana została na jesień 2022 r.
(o szczegółach poinformujemy telefonicznie lub korespondencyjnie).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Docenionym przez Komisję Konkursową autorom prac serdecznie gratulujemy!