Nawigacja

Aktualności

Przegląd aktywności naukowej i edukacyjnej „Przywracamy pamięć” – Olsztyn, 3 listopada 2021

Tuż przed oficjalnym ogłoszeniem nowej siedziby olsztyńskiej Delegatury IPN, prezes Instytutu dr Karol Nawrocki wziął udział w przeglądzie aktywności naukowej i edukacyjnej Delegatury pt. „Przywracamy pamięć”, które 3 listopada br. zorganizowano w gmachu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

W trakcie spotkania, skierowanego w głównej mierze do uczniów i nauczycieli z regionu, historycy Delegatury IPN zaprezentowali wydawnictwa naukowe, które ukazały się w ostatnim czasie, tj. w okresie pandemii – m.in. „Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie. Struktury – kadry – działalność”, autorstwa dr. Pawła P. Warota czy też opracowane przez dr. hab. Karola Sacewicza wydawnictwo autorstwa Adalberta Rocka (właśc. Henryk Glass) pt. „Mein Kampf Józefa Stalina".

Ponadto, przedstawione zostały najciekawsze wydawnictwa edukacyjne – takie jak powstały w serii „Warmia i Mazury 1980-1989” "Marcin Antonowicz 1966-1985", autorstwa Renaty Gieszczyńskiej. Michał Ostapiuk zaprezentował z kolei opracowane w Delegaturze popularnonaukowe albumy dot. sylwetek Żołnierzy Wyklętych, związanych pośrednio lub bezpośrednio z regionem warmińsko-mazurskim: Ppor. Kazimierz Chmielowski „Rekin” 1925-1950 oraz Kpt. Gracjan Fróg „Szczerbiec” 1911-1951.

Szerszej publiczności zaprezentowane zostało wydawnictwo płytowe pt. Sprawa Katynia, zawierające ostatni wykład ocalonego z sowieckiej zagłady prof. Stanisława Swianiewicza. Nauczycieli zapoznano również z teką edukacyjną IPN pt. Policja Państwowa 1919-1939.

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały również infografiki opowiadające historię Warmii i Mazur w XX w., które niebawem trafią do szkół regionu. Ponadto, szerzej przedstawiona została tematyka audycji realizowanej przez historyków IPN w Polskim Radio Olsztyn pt. „Leksykon historyczny IPN” oraz praca Wydziału Archiwalnego olsztyńskiego IPN.

Przybyli na spotkanie przedstawiciele szkół - w tym m.in. klas mundurowych z Braniewa - otrzymali materiały edukacyjne IPN w postaci wydawnictw i gier planszowych.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i możliwość realizacji przedsięwzięcia. Osobne podziękowania kierujemy do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego i Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

 

do góry