Nawigacja

Aktualności

Finał projektu „Rytmy pamięci” – Białystok, 20 września 2021

W białostockich Spodkach 20 września podsumowaliśmy pierwszą edycję projektu „Rytmy Pamięci”. Była to wspólna inicjatywa Oddziału IPN w Białymstoku i Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy. Projekt edukacyjny skierowany był do młodzieży, tematem przewodnim była Zbrodnia Katyńska, a dokładniej kłamstwo katyńskie. Głównym celem edukatorów z białostockiego IPN było wykorzystanie niekonwencjonalnych metod przekazu – jakim jest niewątpliwie utwór hiphopowy -  do rozpropagowania treści historycznych. Temat zbrodni katyńskiej jest natomiast jednym z ważniejszych elementów naszej historiografii, który należy eksponować. Tym bardziej, że Prawda o Zbrodni wymaga dogłębnego wyjaśnienia. Do dziś nie znamy pełnej listy ofiar, ani wszystkich miejsca ich spoczynku. 

Pierwszym etapem projektu było wprowadzenie młodzieży w tę tematykę, tak aby Zbrodnia Katyńska nie była tylko tematem z podręcznika, ale także losem pojedynczych osób i ich rodzin. Na warsztatach prowadzonych przez Magdalenę Dzienis-Todorczuk edukatora IPN w Białymstoku uczestnicy projektu usłyszeli o początkach i przebiegu sowieckiej zbrodni, ale także wysłuchali fragmentów wspomnień i korespondencji ofiar z najbliższymi.

Kolejnym etapem były warsztaty językowo-rapowe prowadzone przez Piotra Maksima dostarczające młodzieży odpowiednich narzędzi i umiejętności do stworzenia tekstu hip-hopowego.

Nad realizacją projektu czuwała Urszula Gierasimiuk – naczelnik OBEN IPN
w Białymstoku, a Patrycja Leszczyńska (główna pomysłodawczyni projektu) i Adriana Pływaczewska z BEN koordynowały całe przedsięwzięcie, biorąc w nim także wokalny udział.

Efektem pracy było stworzenie teledysków dotyczących kłamstwa katyńskiego, do których teksty napisała sama młodzież. Młodzi wykonawcy: Wiktoria Czerech, Bartosz Sochoń – z Białegostoku, Karol Wnorowski, Krzysztof Wnorowski i Eryk Rębiszewski z Zambrowa oraz Patrycja Leszczyńska i Ada Pływaczewska na zakończenie przedsięwzięcia nagrali dwa single w studiu muzycznym 323 w Turczynie. 

Wyniki pracy zespołu projektowego można było obejrzeć podczas Gali w białostockich Spodkach gdzie zaprezentowano dwa teledyski zrealizowane na bazie tych dwóch, finałowych utworów: Oddech i Kłamstwo.

Po uroczystych przemówieniach wygłoszonych przez dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku dr. hab. Piotra Kardelę i komendanta głównego OHP Piotra Mozelewskiego wręczono dyplomy i podziękowania uczestnikom projektu.

Sala w Spodkach wypełniona była licznie przybyłymi gośćmi, wśród których znajdowali się, dyrektor NBP w Białymstoku Piotr Draus, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Agnieszka Cybulska-Markiewicz, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie szkół podstawowych i średnich, w tym klasy mundurowe oraz kombatanci. Spotkanie poprowadziła Olga Gordiejew z Polskiego Radia Białystok, która przed galą finałową prowadziła także studio z uczestnikami projektu.

do góry