Nawigacja

Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – Białystok, 13 kwietnia 2021

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, jak co roku 13 kwietnia obchodzi Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień ten ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 r. jako oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Zbrodni, która ujrzała światło dzienne 13 kwietnia 1943 roku. Tego dnia nazistowskie Niemcy podały do publicznej wiadomości informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Zbrodnia Katyńska przez lata trzymana była w tajemnicy przez władze rosyjskie. Egzekucje przeprowadzone zostały na blisko 22 tys. Polaków, oficerach Wojska Polskiego, leśnikach, policjantach, funkcjonariuszach  Straży Więziennej, Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza. Dziś oficjalnie wydarzenia te uznane są za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości.

Przedstawiciele Oddziału IPN w Białymstoku prof. Krzysztof Sychowicz – naczelnik OBBH i Urszula Gierasimiuk naczelnik OBEN wraz Agnieszką Markiewicz-Cybulską prezesem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i hm. Krzysztofem Jakubowskim - Komendantem ZHP Chorągwi Białostockiej złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Mordu Katyńskiego w parku Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach udział wzięli min.: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski w asyście wojska, Marszałek Województwa Artur Kosicki, Marek Malinowski – członek zarządu województwa oraz Henryk Dębowski, członek Rady Miasta Białegostoku.

Z okazji dzisiejszej rocznicy IPN w Białymstoku podjął szereg inicjatyw w mediach społecznościowych, które oddają pamięć ofiarom Zbrodni Katyńskiej i ich rodzinom. Na fanpage Oddziału IPN w Białymstoku w ramach akcji  #PorzuceniWDołach – przypominamy osoby, które były związane z naszym regionem i zginęły w Katyniu, Charkowie i Kalininie.

Uroczystym obchodom towarzyszyła także promocja Folderu okolicznościowego zawierającego znaczki i pocztówki okolicznościowe opatrzone krótkimi biogramami ofiar Zbrodni Katyńskiej.

do góry