Nawigacja

Aktualności

Eliminacje wojewódzkie konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” – Białystok, 1 kwietnia 2021

1 kwietnia 2021 r.  w Białymstoku odbyły się w formie zdalnej przesłuchania półfinałowe do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück”.

Do etapu półfinałowego zgłosiło się 29 uczestników (22 z województwa podlaskiego i 7 z województwa warmińsko-mazurskiego) reprezentujących: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, VII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku, Technikum Leśne w Białowieży, Zespół Szkół Rolniczych w Ostrożanach, Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Nowym Mieście Lubawskim, Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu, Zespół Szkół nr 1 w Ełku, Szkołę Podstawową nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku, Szkołę Podstawową nr 16 im Tadeusza Kościuszki w Białymstoku, Szkołę Podstawową nr 50 im. św. Jadwigi Królowej Polski.

Jury w składzie: Urszula Jurkowska – wychowawca i nauczyciel języka polskiego, a jednocześnie prezes  Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej, Urszula Gierasimiuk – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku, Waldemar Smaszcz – krytyk literacki oraz Bernard Bania – artysta, aktor w  Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, instruktor teatralny – wyłoniło trzech finalistów, którzy zakwalifikowali się do finału w Katowicach. Podczas tegorocznej edycji komisja oceniała nagrania uczestników przesłane wcześniej do koordynatorów konkursu.

Pierwsze trzy miejsca i możliwość udziału w Gali Finałowej zdobyli: w województwie podlaskim Aleksandra Świć  z Technikum Leśnego w Białowieży oraz Patrycja Bożewicz z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Województwo warmińsko-mazurskie reprezentować będzie Julia Rutkowska z Zespołu Szkół im. Cypriana K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim. W tegorocznej edycji półfinałowych przesłuchań komisja konkursowa zdecydowała przyznać również sześć wyróżnień, które otrzymali: uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku Gabriela Zimnoch, Julia Więcławska i Julia Żukowska, Marcelina Balewska z Zespołu Szkół im. Cypriana K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim, Piotr Modzelewski ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku  oraz Patrycję Modzelewską ze Szkoły Podstawowej nr 50 im. św. Jadwigi Królowej Polski.

W ramach nagrody laureaci otrzymali najnowsze edukacyjne gry planszowe wydane przez IPN oraz gadżety, zaś pozostali uczestnicy dyplomy i pozycje książkowe dotyczące twórczości obozowej KL Ravensbrück.

Wszyscy uczestnicy półfinału wezmą udział w organizowanych przez białostocki oddział IPN warsztatach poprowadzonych przez aktora Bernarda Banię. Zostaną one zorganizowane przy współpracy z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku.

Organizatorami Konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska.

do góry