Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „TU rodziła się Solidarność” – Augustów, Kętrzyn 26 marca 2021

W związku z ubiegłoroczną 40. rocznicą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej przygotował cykl wystaw poświęconych kształtowaniu się ruchu opozycyjnego – „TU rodziła się Solidarność”.

Ekspozycja miała uczcić czyny ludzi, którzy zjednoczyli się przeciwko komunistycznej władzy. Spotkała się ona z dobrym przyjęciem oraz odniosła sukces medialny. Kontynuujemy więc projekt dotyczący struktur „Solidarności”. Wśród miast północno-wschodniej Polski, które IPN prezentuje w drugiej odsłonie projektu znalazł się Augustów w województwie podlaskim i Kętrzyn w województwie warmińsko-mazurskim.

Województwo podlaskie:

Z powodu obostrzeń epidemicznych niemożliwym stało się spotkanie z osobami, których czyny upamiętnia wystawa oraz tymi, które chcieliby je uczcić. Otwarcie wystawy przeprowadzono w formie on-line.

Rozpoczynając wirtualne spotkanie, naczelnik OBEN IPN w Białymstoku Urszula Gierasimiuk przywitała gości przed ekranami relacji live. Następnie głos zabrał burmistrz Miasta Augustów Mirosław Karolczuk, który zaznaczył, że również mieszkańcy Augustowa przyczynili się do obalenia systemu komunistycznego w Polsce. Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Eugeniusz Formejster podkreślił szeroką współpracę IPN z „Solidarnością”. Wspomniał także postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pochodzącego z pobliskich Okopów. Głos zabrał Przewodniczący Oddziału ZR Podlaskiego NSZZ "Solidarność" w Augustowie Mirosław Chudecki, który wspomniał nieżyjących już działaczy tutejszej „Solidarności”. Na zakończenie autorka regionalnej części wystawy Karolina Dobek opowiedziała o koncepcji projektu „TU rodziła się Solidarność”.

Wystawę patronatem objął burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

Wystawa prezentowana będzie na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie przez blisko 3 tygodnie – do 14 kwietnia br., aby każdy zainteresowany mógł indywidualnie zapoznać się z jej treścią.

 

 

 Województwo warmińsko-mazurskie:

Symbolicznego otwarcia ekspozycji na Placu Piłsudskiego (przed budynkiem Ratuszem) dokonali naczelnik olsztyńskiej Delegatury IPN dr Paweł Piotr Warot oraz zastępca burmistrza Kętrzyna Maciej Wróbel.

Wystawa, która ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. składa się z pięciu części: dwie poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim, kolejne dwie dotyczą regionu, zaś ostatnia - lokalna - poświęcona jest strukturom „Solidarności” w poszczególnych miastach. W ubiegłym roku miejscami prezentacji wystawy były m.in.: Olsztyn, Ostrołęka, Mrągowo i Ostróda.

W przypadku woj. warmińsko-mazurskiego autorką plansz regionalnych i lokalnych jest pracownik Archiwum Delegatury IPN Renata Gieszczyńska.

Wystawa w Kętrzynie będzie prezentowana do 16 kwietnia 2021r.

 

 

 

 

 

do góry