Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – Białystok, 24 marca 2021

W 2018 roku Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Data ta upamiętnia zamordowanie w 1944 r przez Niemców rodziny Ulmów z Podkarpacia wraz z ukrywanymi przez nich Żydami.

W tym dniu chcemy przedstawić Polaków, mieszkańców okupowanego przez Niemców przedwojennego województwa białostockiego, którzy z narażeniem własnego życia ratowali ludność żydowską przed zagładą.

Wacław i Lucyna Białowarczuk, nauczyciele, mieszkający przed wojną w Tykocinie, wiosną 1944 r. zaopiekowali się dziewczynką żydowską Marysią Kaufman. Jej matka, ukrywająca się w Tykocinie jako Maria Pakulska, została w czasie łapanki aresztowana i osadzona w obozie w Ravensbrück. Bella Kaufman przeżyła obóz i po zakończonej wojnie wróciła po córeczkę. W 1990 r. Wacław i Lucyna Białowarczukowie otrzymali medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 

 

Ks. Adam Abramowicz przyjął święcenia kapłańskie w 1905 r., a w 1925 r. został proboszczem powstającej parafii pw. św. Rocha w Białymstoku. W okresie okupacji niemieckiej prowadził aktywną działalność duszpasterską, patriotyczną, charytatywną i społeczną. Przy kościele prowadzone było przedszkole, gdzie znalazło się miejsce także dla dzieci żydowskich. Proboszcz pomagał w ukrywaniu Żydów oraz wydawał fikcyjne metryki. Ks. Abramowicz zmarł 4 czerwca 1969 r.

 

 

Ksiądz Roch Modzelewski oraz ks. Stanisław Falkowski z parafii Nowe Piekuty w okresie okupacji niemieckiej udzielali pomocy ludności żydowskiej poprzez ukrywanie i pomoc w znalezieniu schronienia, wystawienie fałszywych dokumentów, dostarczanie żywności. Jedną z uratowanych osób był kilkunastoletni chłopak Józef Fajwiszys Kutrzeba. Ks. Falkowski w 1977 r. został uhonorowany medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

 

 

  • Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
do góry