Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy IPN Poznań "Wielkopolanie dla Niepodległej. Oddziały wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej” – Białystok, 1 października 2020

1 października 2020 r. w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, a także dyrektor IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela i dyrektor IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek złożyli kwiaty na grobach żołnierzy wielkopolskich pochowanych na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku przy ul. 11 Listopada - ppłk. Lucjana Kędzierskiego, dowódcy 14 Pułku Artylerii Polowej, zmarłego z ran w Białymstoku 16 sierpnia 1919 r. i pchor. pilota Antoniego Katarzyńskiego z 12 Eskadry Wywiadowczej, poległego 21 września 1920 r. oraz na pomniku poświęconym nieznanym żołnierzom, którzy zginęli w obronie Polski.

O godzinie 12:30 przed Teatrem Dramatycznym rozpoczął się wernisaż wystawy "Wielkopolanie dla Niepodległej. Oddziały wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej” w obecności Wojewody Podlaskiego i Wicewojewody Wielkopolskiego. O wystawie opowiedział jej autor - dr Adam Pleskaczyński z IPN w Poznaniu. Za warstwę graficzną odpowiedzialna była prof. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu dr hab. Konstancja Pleskaczyńska. Kolejnym punktem przedsięwzięcia była sesja popularnonaukowa w sali posiedzeń Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, w czasie którego Waldemar Tyszuk z białostockiego oddziału IPN opowiedział zgromadzonym, m.in. o bitwie o Łomżę, zaś dr Adam Pleskaczyński z poznańskiego oddziału IPN przybliżył udział Wielkopolan w walkach o wschodnie tereny odrodzonego państwa polskiego. Podziękował również partnerom w projekcie „Wielkopolanie dla Niepodległej” za pomoc w pozyskiwaniu zdjęć i tworzeniu wystawy oraz publikacji książkowej : Muzeum Narodowym w Poznaniu, Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości, Muzeum Regionalnym im. H. Ławniczaka w Krotoszynie, Muzeum Regionalnym w Kościance, Bibliotece Państwowej i Archiwum Państwowemu w Poznaniu oraz Wojskowemu Biuru Historycznemu.

Na koniec panelu odbyła się prezentacja albumu „Oddziały wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej”, a każdy z uczestników otrzymał egzemplarz publikacji.

​Projekt "Wielkopolanie dla Niepodległej" zakłada zorganizowanie szeregu inicjatyw związanych z 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. ​Oprócz eksponowania wystawy w Białymstoku, Dęblinie oraz Brodnicy organizowane są panele historyczne z udziałem regionalnych badaczy​ czy promocje albumu. Ponadto we wszystkich miejscowościach, w których zorganizowana będzie wystawa, uczestnicy i organizatorzy upamiętnią symbolicznymi kwiatami groby poległych w 1920 roku żołnierzy wielkopolskich: Białymstoku, Maciejowicach pod Garwolinem, Brodnicy i Poznaniu.​

 

 

do góry