Nawigacja

Aktualności

Obchody 100. rocznicy operacji niemeńskiej – Sejny, Berżniki, 19-20 września 2020

Obchody 100. rocznicy operacji niemeńskiej, która doprowadziła do ostatecznego zwycięstwa Polaków nad bolszewikami rozpoczęły się 19 września 2020 r., otwarciem przez naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku Urszuli Gierasimiuk wystawy „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920. Kierunek północno-wschodni” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. O tym, jak powstawała oraz o zagadnieniach, które poruszała opowiedział autor ekspozycji – Waldemar Tyszuk z OBEN IPN w Białymstoku.

Następnie odbył się panel naukowy, w którym udział wzięli prof. Wiesław Jan Wysocki, prof. Krzysztof Filipow oraz Jarosław Szlaszyński – starosta powiatowy w Augustowie. W dyskusji oprócz podkreślenia znaczenia, jaką miała operacja niemeńska w kontekście ostatecznego zwycięstwa nad bolszewikami, w sposób szczególny wyartykułowano wartości, którymi kierowało się ówczesne społeczeństwo polskie. Spotkanie zakończyło się dyskusją i licznymi pytaniami ze strony słuchaczy.

Główne obchody rozpoczęły w Berżnikach 20 września 2020 r. o godz. 11:00, Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i poległych, pomordowanych żołnierzy pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Ełckiej ks. bp. Jerzego Mazura. Kolejnym etapem uroczystości było poświęcenie i wręczenie sztandaru Związkowi Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Sejneńskiej, którego dokonał Prezes Zarządu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej – gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa.

Uroczystości towarzyszyły oficjalne wystąpienia, m.in. Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego, Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała Naczelnik OBEN Urszula Gierasimiuk, która odczytała list od Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku – dr. hab. Piotra Kardeli podkreślając, że wiedza o zwycięskiej operacji niemeńskiej nie jest wystarczająco popularyzowana w skali kraju.

Uroczyste obchody 100. rocznicy wiktorii nadniemieńskiej  zakończyły się odczytaniem Apelu Pamięci oraz złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Poległych w Boju Sejneńskim 22-23 IX 1920 r. przez liczne delegacje władz krajowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, instytucji kultury oraz mieszkańców.

do góry