Nawigacja

Aktualności

81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę - Białystok, 17 września 2020 r.

W ramach obchodów 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku Urszula Gierasimiuk złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Sybiraka oraz Pomnikiem Mordu Katyńskiego. W dniu dzisiejszym została odsłonięta także tablica poświęcona kapelanom wojskowym i duchownym poległym oraz pomordowanym za wiarę i Ojczyznę w latach 1914-1920 oraz 1939-1956, pod którą także zostały złożone kwiaty

Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 r. odcisnęła na Polakach piętno terroru, jakiego doznali obywatele Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej. Wschodnie tereny zostały szczególnie dotknięte z tego powodu. Aresztowania, grabieże, wywózki, mordy na obywatelach Rzeczypospolitej stały się częstym widokiem na naszych terenach. Rolą Instytutu Pamięci Narodowej jest zachowanie pamięci o tamtych czasach. W związku z tym, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku regularnie przygotowuje materiały edukacyjne oraz wystawy dotyczące tych wydarzeń.

W ubiegłym roku wydana została teka edukacyjna "Agresja sowiecka na Polskę i okupacja wschodnich terenów Rzeczypospolitej (1939–1941)", otwarto również wystawę "Agresja Sowiecka 17 IX 1939 r. Polska północno-wschodnia", której towarzyszył obszernie ilustrowany katalog.
W tym roku opublikowane zostały #klucz do historii, czyli zadania edukacyjne, które mają ułatwić nauczycielom historii oraz wiedzy o społeczeństwie przybliżenie jednej z najczarniejszej karty historii Polskiej, jaką był atak ZSRS na Polskę. Materiały te mają szczególną wartość ze względu na wykorzystanie fragmentów notacji ze zbiorów IPN Białystok. Świadkowie historii przedstawiają w nich, w jaki sposób oni zapamiętali tamten okres.

do góry