Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Zagłady Żydów - Łopuchowo, 25 sierpnia 2020 r.

W dniu 25 sierpnia 2020 r. w Łopuchowie k. Tykocina odbyła się uroczystość upamiętniająca 79. Rocznicę Zagłady Żydów w Tykocinie zamordowanych w 1941 r. przez okupantów niemieckich. 

Uroczystość zorganizowana została przez Muzeum w Tykocinie – oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Burmistrza Tykocina – pana Mariusza Dudzińskiego. Na uroczystości obecni byli reprezentanci Wojewody Podlaskiego - Bohdana Paszkowskiego Marszałka województwa podlaskiego- Artura Kosickiego oraz innych instytucji. Przybyli także mieszkańcy Tykocina i inne osoby chcące upamiętnić zamordowanych. Dyrektora IPN oddział w Białymstoku dr hab. Piotra Kardelę reprezentowali: Paweł Kornacki z OBBH IPN w Białymstoku oraz Waldemar Tyszuk z OBEN IPN w Białymstoku.​

W dniu 24 sierpnia 1941 r. wydano rozporządzenie, która nakazywało stawić się okolicznym Żydom na rynku w Tykocinie. 25 sierpnia 1941 r. rozstrzelano ok. 1700 osób, następnego zaś dnia ok. 700. Wśród ofiar znalazły się także kobiety i dzieci. W sumie zamordowano członków 503 rodzin.

do góry